Projekt WOW: każdy cover daje inny kolor na oryginał

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 13:57
Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski i Kajetan Wolas to młodzi polscy muzycy, którzy stworzyli Projekt WOW. Razem mają 63 lata, a ich epka nosi tytuł "KAPEWU", znajdziemy na niej hity lat dwutysięcznych, nie brakuje Brodki, Ani Dąbrowskiej czy Kayah. 
Projekt WOW - Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski, Kajetan Wolas i Ula Kaczyńska
Projekt WOW - Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski, Kajetan Wolas i Ula KaczyńskaFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Projekt WOW to boysband - Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski i Kajetan Wolas. 
  • Na epce "KAPEWU" panowie serwują hity lat dwutysięcznych w nowych wersjach. 
  • W wyborze piosenek Projektu WOW nie brakuje Brodki, Wilków, Ani Dąbrowskiej, Jamala czy Kayah.


PROJEKT WOW to debiutanckie, alternatywne trio w składzie: Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski i Kajetan Wolas, to projekt symultaniczny względem ich solowych, stale rozwijających się karier. Artyści urodzili się rok po roku - na początku lat dwutysięcznych: Odoszewski - 2002, Wolas - 2003, Waligóra - 2004.

Debiutanci postanowili wziąć więc na warsztat piosenki, które pamiętają z pierwszych lat swojego życia. Choć dla pokolenia dzisiejszych 30-, 40-latków to utwory wciąż… nowe, a wspomnienia z nimi związane wciąż żywe. Kapsuła czasu, do jakiej zaprasza trio, jest niebanalna, ponieważ z pozoru numery jeszcze nie zdążyły pokryć się kurzem. 

- Wybraliśmy nazwę "Projekt WOW", bo nie opłaca się dziś być mało pewnym siebie - mówią muzycy. - Zrobiliśmy kawał dobrej roboty, szczególnie zachwycają nasze aranżacje koncertowe.

Projekt WOW na lato

Wiktor Waligóra zaprasza na pierwszy koncert Projektu WOW, by przekonać się na żywo, jak oni sami zachwyceni są swoim towarzystwem, wzajemnym szacunkiem, radością ze wspólnego grania. 

- Pierwsze pomysły na temat utworzenia wspólnej grupy pojawiły się chyba w październiku - wspominają muzycy. - Dostaliśmy sugestię, żeby odświeżyć piosenki z lat dwutysięcznych. A pierwsze sesje odbyły się na początku roku. Zbieraliśmy materiał i przez dwa miesiące robiliśmy te numery - by wyrobić się na lato. 


Posłuchaj
23:07 czwórka budzikom śmierć 11.07.2024 wow 9.11.mp3 O Projekcie WOW i coverach opowiadają Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski, Kajetan Wolas (Budzikom śmierć/Czwórka)

 

Goście Uli Kaczyńskiej przyznają, że udało im się stworzyć dobry materiał dzięki temu, że ich charaktery się zgrały, złapali wspólny klimat i język, mimo że każdy z nich robi swoją muzykę. 

Za najbardziej reprezentacyjny utwór swojej epki "KAPEWU" panowie uważają "Peron" Jamala. - To legendarny numer, mój numer topka - podkreśla Kaj. 


PROJEKT WOW - Peron (Official Video) | Waligóra Odoszewski Wolas/PROJEKT WOW


Projekt WOW jest projektem wspólnym, jednak Kajetan, Piotrek i Wiktor to trzej odrębni muzycy, którzy zwykle działają solo, mają też inne muzyczne inspiracje, o których opowiadają w rozmowie z Ulą Kaczyńską. 


Projekt WOW i Ula Kaczyńska fot. Piotr Podlewski/Polskie Radio Projekt WOW i Ula Kaczyńska fot. Piotr Podlewski/Polskie Radio

Łączy ich to, że każdy na drogę muzyczną wszedł w dzieciństwie i żaden w swoich wyborach nie był konsekwentny. Piotrek rozpoczął w wieku 8 lat, od gry na skrzypcach, szkoły muzycznej nie skończył. Wiktor jako 6-latek zaczął od pianina, ale w tym roku nie dostał się na Akademię Muzyczną, co w jego opinii domknęło koło i było znakiem od wszechświata. Kajetan od 9-10 roku życia śpiewał w chórze, aż zamarzył o solowej karierze. Uczęszczał też do szkoły jazzowej, dziś zdaje się na edukację jazzową serwowaną mu przez dziadka. 


PROJEKT WOW - Miałeś być (Official Video) | Waligóra Odoszewski Wolas/PROJEKT WOW

Na epce "KAPEWU" Czwórkowi goście wyśpiewali hity lat dwutysięcznych, podkreślają, że każdy z tych numerów to ładne piosenki. W "Budzikom śmierć" zdradzają też, który utwór był największym wyzwaniem i jaki materiał zaprezentują na koncertach. 


PROJEKT WOW - Nigdy więcej nie tańcz ze mną | Waligóra Odoszewski Wolas/PROJEKT WOW

*** 

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Projekt WOW: Wiktor Waligóra, Piotr Odoszewski, Kajetan Wolas

Data emisji: 11.07.2024

Godzina emisji: 9.11

pj/wmkor

Czytaj także

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Brodka w hołdzie Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:20
– Warszawa jest dla mnie bardzo inspirująca i zawsze ciekawiła mnie bardziej niż inne europejskie stolice – ukształtowane i wybudowane. Mieszkam tu od 20 lat i obserwuję, jak szybko to miasto zmienia się na moich oczach – opowiada Brodka. 26 lipca odbędzie się premiera płyty "WAWA", którą artystka przygotowała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Wieniawa i "Sobą tak" premierowo w Czwórce. "Życzę wam, byście poczuli się sobą" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 13:34
- Dziś, w dniu premiery "Sobą tak", czuję się jak debiutantka. Pierwszy raz mam singiel, który czuję całą sobą - mówi Julia Wieniawa i przyznaje, że muzyka to świat, w którym czuje się całkowicie wolna. 
rozwiń zwiń