Pokój na lato i sposoby na relaks w mieście. Joga na trawie  

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 13:38
"Pokój na lato" to specjalna plenerowa miejscówka, której patronuje Czwórka. Zielona skarpa w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, gdzie w lecie wiele się dzieje, można wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach. W plenerowej audycji Czwórki sprawdzamy, jakie są sposoby na relaks w mieście, i zapraszamy na jogę na trawie. 
Pokój na lato to przestrzeń kulturalno-artystyczna przy Muzeum Powstania Warszawskiego, nad którą Czwórka objęła patronat.
Pokój na lato to przestrzeń kulturalno-artystyczna przy Muzeum Powstania Warszawskiego, nad którą Czwórka objęła patronat. Foto: mat.promoc. Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Pokój na lato to przestrzeń rekreacyjno-kulturalna w stolicy.
  • Jej organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. 
  • Przez całe lato w programie wydarzenia dyskusje, koncerty, spotkania, zajęcia, warsztaty oraz wiele innych aktywności. 
  • Czwórka jest patronem medialnym Pokoju na lato. 

Co to jest Pokój na lato? 

Pokój na lato - pod tą nazwą kryje się wyjątkowy letni pawilon kulturalno-rekreacyjny. To nie tylko miejsce spotkań, ale także koncerty, debaty i dyskusje, za którymi stoi Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Przestrzeń przy ulicy Towarowej sprzyja relaksowi, odpoczynkowi i miejskiemu chillowaniu, a Pokój na lato będzie funkcjonował przez całe lato także warsztatowo. My w Czwórce w trakcie plenerowej audycji namawiamy do udziału w zajęciach, które są doskonałą okazją do spędzania letniego czasu w mieście, ale także pozwalają na zdobycie i rozwój nowych umiejętności.


Joga na trawie w Pokoju na lato. Co daje joga?

Program przygotowany przez Pokój na lato jest naprawdę szeroki. Między innymi będą odbywać się tam zajęcia z jogi na trawie, które poprowadzi Dominika Gryz z Uma Joga.

- Joga pomaga nam się wyciszyć i skontaktować z własnym wnętrzem, ze sobą. W jodze najpiękniejsze jest to, że poprzez asany w naszej fizyczności można uzyskać dla siebie bardzo dużo korzyści zdrowotnych - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Po pierwsze regulujemy układ nerwowy. Na co dzień mamy wiele bodźców zarówno związanych z pracą, jak i naszymi codziennymi obowiązkami, a praktyka jogi pomaga wyciszyć nasz układ nerwowy. Co oznacza, że schodzimy z aktywności zewnętrznej i kierujemy uważność do środka.

 


Joga - spokój i relaks

Jak zaznacza gość Czwórki, na co dzień, siedząc w biurach, często zaniedbujemy ważny obszar naszego życia, jakim jest aktywność fizyczna. Szukając rozrywki i wypoczynku znajdujemy go, biorąc udział w koncertach i różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich. W przebodźcowanym świecie dobrze jest mieć także przestrzeń na spokój i relaks.

- Joga pokazuje nam świat bez bodźców, który też potrafi być naprawdę cudowny. To także wspaniała praktyka dla zdrowia naszego kręgosłupa - zauważa. - Teraz bardzo dużo siedzimy, nie ruszamy się, a nasze ciało jest stworzone do ruchu. Wszystkie układy w naszym ciele muszą dostawać ruch, żeby funkcjonowały prawidłowo i żeby nawzajem się regulowały. W kontekście naszego zdrowia ruchem możemy naprawdę zdziałać bardzo dużo. Dzięki jodze wzmacniamy i rozciągamy mięśnie, ruch pozwala na swobodniejszy przepływ krwi i limfy. Tym samym odżywiamy te miejsca. Fizjologicznie daje nam to ogromne korzyści.

  

Instruktorka zaznacza, że joga to doskonały sposób na relaks i złapanie wewnętrznej równowagi. W czym pomaga także świadomy oddech. - Świadomy oddech naprawdę jest niesamowitym narzędziem do regulacji układu nerwowego, ale także pomaga wyciszyć się - podkreśla Dominika Gryz.


Posłuchaj
19:36 CZWORKA/ (S)Pokój w Pokoju/Czwórka - Pokój na lato_joga 30.05.2024.mp3 Pokój na lato i sposoby na relaks. O zajęciach z jogi i ich prozdrowotnych korzyściach opowiada Dominiką Gryz z Uma Joga (S)pokój w Pokoju/Czwórka

 

W plenerowej audycji Czwórki pojawiła się także m.in. Natalia Mętrak-Ruda, autorka cyklu "Kuchnia od kuchni", z którą rozmawialiśmy o sekretach gotowania. Dołączyła także Magdalena Pertkiewicz, która opowiadała o wyjątkowym cyklu spotkań wydawnictwa W.A.B "Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona", którego mottem jest wers-pytanie z "Portretu kobiecego" Wisławy Szymborskiej. 


***

Tytuł audycji: (S)pokój w Pokoju 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Gryz (instruktorka jogi)

Data emisji: 30.05.2024

Godzina emisji: 13.15

aw/wmkor