Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 14:20
- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
Martyna Wojciechowska i Jakub Jamrozek na konferencji MŁODE GŁOWY w Warszawie.
Martyna Wojciechowska i Jakub Jamrozek na konferencji "MŁODE GŁOWY" w Warszawie.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego.
  • Jego inicjatorką jest Martyna Wojciechowska.
  • - W młodych ludziach jest gotowość do mówienia o zdrowiu psychicznym, ale nie chcą być oceniani i krytykowani - mówi dziennikarka, podróżniczka i założycielka Fundacji UNAWEZA.
  • Psycholożka Joanna Flis tłumaczy, jak działa pierwsza pomoc psychologiczna. 
  • Psycholożka Justyna Żukowska-Gołębiewska opowiada o programie "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW".
  • Konferencja "MŁODE GŁOWY" odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.

Jak działają MŁODE GŁOWY?

Ponad 50 proc. ludzi młodych odczuwa brak motywacji do działania, co trzeci uczeń czuje się samotny, a jeden na trzech ma problemy ze snem. "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Powstał dzięki inicjatywie Fundacji UNAWEZA, której założycielką jest Martyna Wojciechowska. 

- MŁODE GŁOWY zrodziły się nie ze złości, ale wręcz z wściekłości. Z wielkiego rozgoryczenia tym, jak ten system w Polsce nie działa. Nie rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, w wielu szkołach nadal chodzi się do psychologa za karę, a my dorośli, nawet jeśli słyszymy, co dzieci do nas mówią, to nie potrafimy wprowadzić tego w życie - mówi dziennikarka i podróżniczka. - Musimy uświadomić sobie, że wychowanie dzieci to jest proces, w który zaangażowanych jest wiele osób i wiele czynników. Trzymanie tego wszystkiego w obrębie jednej rodziny nikomu nie służy.

Inicjatywę wsparli m.in. powstańcy i powstanki warszawskie, a jej ambasadorem został raper Bedoes.

MŁODE GŁOWY x Bedoes 2115. Rozmowa ma moc | MŁODE GŁOWY


Bedoes ambasadorem projektu. "Kryzys psychiczny to żaden obciach"

- Największa gotowość do rozmowy o zdrowiu psychicznym jest oczywiście w młodych ludziach, którzy chcieliby być wysłuchani, ale jednocześnie nieoceniani i niekrytykowani, bo niestety dalej pokutuje przeświadczenie, że przyznanie się do kryzysu psychicznego to jest powód do wstydu - podkreśla rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Bedoes mówi: "hej, to nie jest żaden obciach, mówmy o tym", ale największy problem, żeby to zrobić, ma moje pokolenie, a jestem rocznik 74. Nas nikt tego nie nauczył.

Debata w Czwórce: Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

- Najwięcej o tym, jak się komunikować, jak mówić o zdrowiu psychicznym i w ogóle o uczuciach, nauczyłam się od mojej córki. Odebrałam lekcje pokory, ale też wiary w to, że o emocjach da się rozmawiać, tylko trzeba odpowiednio wcześnie zacząć to ćwiczyć - dodaje gościni Czwórki.

Posłuchaj
21:51 CZWÓRKA Mlode glowy - cz 1 07.06.2024.mp3 Konferencja "MŁODE GŁOWY" - rozmowa z dziennikarką, podróżniczką i założycielką Fundacji UNAWEZA Martyną Wojciechowską i psycholożką Joanną Flis (Czwórka FEAT MŁODE GŁOWY/Czwórka)

Jak się czują młodzi ludzie?

- Przeprowadziliśmy badania, z których wiemy, że młodzi ludzie czują, że właściwie niewiele od nich zależy, czują się niewysłuchani. Czują, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Nie mają poczucia sprawczości. To, są wszystkie obszary, nad którymi pracuje fundacja i MŁODE GŁOWY - wymienia Martyna Wojciechowska. - Nie chcemy się skupiać tylko na tym, jak straszne są te wyniki. Działamy tu i teraz, razem. Bo tylko razem możemy to zmienić.    

Posłuchaj
58:06 2024_06_07 10_02_29_PR4_Czworka_feat_MLODE_GLOWY.mp3 Godzina dla MŁODYCH GŁÓW - na czym polega ten projekt i kto może wziąć w nim udział (Czwórka feat. MŁODE GŁOWY/Czwórka)

Popatrz, posłuchaj i połącz - tak działa pierwsza pomoc psychologiczna

Konferencja "MŁODE GŁOWY" odbyła się w Muzeum Historii Polski. Jedną z jej uczestniczek była psycholożka Joanna Flis - psycholożka, ekspertka projektu MŁODE GŁOWY oraz autorka książki i podcastu "Madame Monday. Po dorosłemu" - która tłumaczyła, co możemy zrobić, gdy widzimy kogoś w kryzysie.

Joanna Flis i Jakub Jamrozek na konferencji "MŁODE GŁOWY" w Warszawie. Joanna Flis i Jakub Jamrozek na konferencji "MŁODE GŁOWY" w Warszawie.

- Pierwsza Pomoc Psychologiczna jest bardzo prostym narzędziem, które można zaimplementować na różne sposoby - wyjaśniała. - To są trzy punkty, które przetłumaczyliśmy na język polski: Popatrz, Posłuchaj i Połącz. Osoba w kryzysie potrzebuje, żeby jej dostarczyć zasobów. Czasami też nie wie, że jest w kryzysie, więc mamy się nauczyć rozpoznawać osobę, która być może potrzebuje pomocy, wysłuchać, czego jej potrzeba, żeby poradzić sobie z tą sytuacją, i pomóc jej połączyć się ze źródłem tych zasobów.

Posłuchaj
57:25 2024_06_07 11_02_34_PR4_Czworka_feat_MLODE_GLOWY.mp3 Co działo się na konferencji "MŁODE GŁOWY" w Warszawie (Czwórka feat. MŁODE GŁOWY/Czwórka)

"Empatia nie potrzebuje procedur"

Specjalistka zwróciła też uwagę, że wiedza na ten temat powinna być powszechna, jak przy pierwszej pomocy medycznej. - Gdy widzimy sytuację, w której ktoś uległ wypadkowi, podchodzimy, sprawdzamy, czy nie ma krwawienia, sprawdzamy, czy oddycha, jakie jest tętno, robimy sztuczne oddychanie. Wzywamy pogotowie ratunkowe - tłumaczy. - Tak samo z pierwszą pomocą psychologiczną - rozpoznajemy osobę, która najprawdopodobniej cierpi. Dajemy jej głos, jesteśmy przy niej. Pytamy, jakich zasobów potrzebuje. Czasem to jest po prostu numer telefonu do specjalisty lub telefonu zaufania, którego ta osoba nie zna. A mamy taką tendencję do tego, żeby przerzucać trochę odpowiedzialność. Niech pomogą, ale psychiatra albo psycholog czy psychoterapeuta. Mamy ogromny lęk przed tym, że zrobimy krzywdę osobie, której pomagamy, ale przez zaniechanie też można zaszkodzić. Naprawdę nie potrzebujemy szczególnych procedur i bardzo specjalistycznej wiedzy, żeby wykazać się empatią i życzliwością.

Konferencja "MŁODE GŁOWY" odbyła się w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Konferencja "MŁODE GŁOWY" odbyła się w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Na zdjęciu wolontariuszki Nina i Wiktoria oraz Jakub Jamrozek.

***

Nazwa audycji: Czwórka feta. MŁODE GŁOWY

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 07.06.2024

Godzina emisji: 09.15

kul/wmkor