Polskie Radio
Section05
psychiatria

Dr Kempisy-Jeznach: mózg nadąża, ale ciało mówi "dość"

- Receptą może być "Algorytm 5 s", składa się on z jednego minusa, którym jest stres, ale są też cztery plusy: sport, sen, seks i sposób odżywiania - mówiła w "Poranku Dwójki" dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, która w swojej najnowszej książce "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" pokazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata.
Zobacz więcej na temat:  stres Paweł Siwek Dwójka psychiatria

"Grozi nam pandemia lęków i depresji". Prof. Heitzman o psychicznych skutkach COVID-19

- Nie możemy nadmiernie koncentrować się na doniesieniach medialnych o ilości zachorowań, musimy starać się zrobić coś, co daje przyjemność i myśleć o tym, by nadrabiać zaległości w relacjach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Heitzman, z katedry psychiatrii Instytutu Psychiatrii i Neurologii. - Rozmowa jak ktoś się czuje i jak ktoś się miewa, bardzo dużo daje - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 psychiatria pandemia epidemia Rafał Dudkiewicz

"Gdzie szukać pomocy". Rada prezydencka dyskutowała nt. zdrowia psychicznego w czasie pandemii

Przyspieszenie reformy psychiatrii i kampania informacyjna na temat pomocy osobom z problemami psychicznymi - to główne wnioski płynące po posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Ochrony Zdrowia. Członkowie Rady wraz z przedstawicielami ministerstw zastanawiali się, jak skutecznie odpowiedzieć na problemy zdrowia psychicznego, które coraz bardziej dotykają Polaków podczas pandemii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus społeczeństwo COVID-19 zdrowie psychiatria Andrzej Duda

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodzieży. Konferencja z udziałem prezydenta

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodych ludzi było tematem Szczytu Młodzieżowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W spotkaniu, które miało formę wideokonferencji wzięli także udział między innymi minister edukacji Przemysław Czarnek, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek i przedstawiciele organizacji studenckich.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta młodzież psychiatria zdrowie POLSKA

NASZ NEWS Psychiatria dziecięca i młodzieżowa. Prezydent spotka się z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta

Jak dowiedział się portal PolskieRadio24.pl prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta. - W rozmowie zostanie poruszony między innymi temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Ten problem jest wielowątkowy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent psychiatria POLSKA

Psycholog: drastyczna zmiana dotychczasowych warunków życia jest jednym z najdotkliwszych przeżyć

- Każdy z nas doświadcza poczucia zagrożenia na swój indywidualny sposób. Dla jednej osoby może być czymś najbardziej stresującym, a dla drugiej może być to obojętne lub wręcz pozytywne. Pandemia spowodowała przewartościowanie naszych przekonań w wielu obszarach - powiedziała Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus pandemia COVID-19 psychologia psychiatria

"Życie w strachu" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj

Były partner kobiety, uznany gdański wykładowca akademicki zawiadamia szpital, że chce ona popełnić samobójstwo i właśnie pisze list pożegnalny. W efekcie bohaterka reportażu, uznana bizneswoman, trafia na tydzień do szpitala psychiatrycznego. Czy w Polsce trudno jest skierować kogoś na takie przymusowe badania psychiatryczne? W tym przypadku okazało się to banalnie proste. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce psychiatria stalking Urszula Tomaszewska-Żółtowska

Samotność podczas pandemii. Prof. Łukasz Święcicki: to często przyzwyczajenie depresyjne

- Wiele osób ma poczucie, że przyzwyczailiśmy się do tej, przynajmniej częściowej, samotności. To wcale nie jest uspokajające, bo jest to często przyzwyczajenie depresyjne - mówił w Polskim Radiu 24  prof. dr hab. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 depresja psychiatria psychiatra pandemia koronawirus młodzież senior społeczeństwo

Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo depresja choroba pandemia smutek psychiatria

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie psychologia psychiatria depresja Jakub Jamrozek

Działa już 200 ośrodków pomocy psychologicznej dla dzieci. Premier: wypełniliśmy naszą obietnicę

Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że "w całej Polsce działa już ok. 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej". Szef rządu zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra działały w każdym powiecie.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier dzieci młodzież zdrowie dziecka psychiatria POLSKA

Kiedy niewinne natręctwa przemieniają się w poważny stan chorobowy?

Klik, klik. Klikamy długopisem raz za razem. Tam i z powrotem, tam i z powrotem. Po sto razy upewniamy się, czy na pewno zamknęliśmy drzwi, odłączyliśmy żelazko, zakręciliśmy wodę i gaz w kuchence. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o z pozoru niewinnych natręctwach, które z czasem mogą się przerodzić w poważny stan chorobowy - nerwicę natręctw.
Zobacz więcej na temat:  psychiatria zdrowie Roman Czejarek