Polskie Radio
Section05
psychiatria

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychologia psychiatria zdrowie psychiczne depresja

Z ADHD się wyrasta? Obalamy mity dotyczące tego zaburzenia

ADHD nie jest chorobą, a wrodzonym zaburzeniem. – ADHD jest w istocie zaburzeniem neurologicznym, co oznacza, że wiąże się ono z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania obrazowe dotyczące osób z ADHD wykazały różnice zarówno w strukturze, jak i funkcji mózgu w porównaniu do osób bez tego zaburzenia – wyjaśnia doktor Kajetana Foryciarz, psychiatra. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wojciech Kulesza psychologia rodzina psychiatria psychiatra medycyna zdrowie adhd Martyna Masztalerz Kajetana Foryciarz

PR24 Środki na onkologię i psychologię dziecięcą. Dr Gryglewicz: kluczowa jest kwestia diagnostyki

- To, co jest największym problem onkologii dziecięcej, to czasami zbyt późne rozpoznawanie nowotworów, co czasem wpływa na pogorszenie rokowania. Kwestia diagnostyki jest tu bardzo istotna, powinna być ona prowadzono początkowo przez lekarzy pediatrów, a tu mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA psychiatria onkologia zdrowie Błażej Prośniewski

Antoni Kępiński - psychiatra - humanista

105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne archiwum

Premier Morawiecki pożegnał dr Wandę Półtawską. "Była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka"

Przyjaciółka Jana Pawła II, która była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka. Wzór wszelkiej szlachetności. Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd i pożegnał zmarłą w nocy doktor Wandę Półtawską.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Wanda Półtawska Jan Paweł II papież Karol Wojtyła II wojna światowa psychiatria historia Polski okupacja niemiecka medycyna społeczeństwo

Nie żyje Wanda Półtawska. Kim była przyjaciółka Jana Pawła II?

- Moje przeżycia, nie tylko wojenne, były okazją, bym zrozumiała, kim jest człowiek, jaka jest jego tożsamość - podkreślała w jednym z radiowych wywiadów Wanda Półtawska, ceniona lekarka, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, bliska współpracownica Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina

Film "On the Adamant" - dokumentalna prawda o chorobach psychicznych

- Dzięki temu filmowi możemy zobaczyć coś, co jest dostępne tylko za zamkniętymi drzwiami, o czym się zazwyczaj nie mówi. Obawiałam się, że znów zobaczę to samo, jak potworny psychiatra lub psycholog będzie dręczyć pacjentów. Spotkałam się z obrazem prawdy - mówiła w Dwójce psychiatra dr Maja Herman.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach psychiatria psychologia psychoterapia Dwójka film dokumentalny FILM Berlinale

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski