Polskie Radio
Section05
zdrowie psychiczne

Jak wieść dobre życie? "Stały rytm i autorefleksja"

- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Aleksandra Jasińska szczęście zdrowie psychiczne

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne edukacja gimnastyka Strefa Rodzica Artur Wolski

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica psychologia zdrowe odżywianie zdrowie psychiczne zdrowie i dieta aktywność fizyczna DAB+ radio dla rodziców

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia młodzież motywacja emocje zdrowie psychiczne

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychiczne zdrowie emocje rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Joanna Ficińska

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+