Czwórka na 27. Pikniku Naukowym pod hasłem "Nie do wiary!"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 08:00
Reporterzy Czwórki relacjonowali 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik prosto z PGE Narodowego. W naszej specjalnej audycji rozmowy o eksperymentach i doświadczeniach, a także ciekawostki naukowe. Zapraszamy do słuchania!
Trwa 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Trwa 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Piotr Podlewski/Czwórka

Rozmowy z robotem humanoidalnym, wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu - tego między innymi mogą spodziewać się miłośnicy nauki podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się właśnie teraz (sobota, 15 czerwca) na PGE Narodowym w Warszawie, a tegorocznym motywem przewodnim jest hasło "Nie do wiary!”. Na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy mogą zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.


Można między innymi dowiedzieć się, czy woda może być paliwem rakietowym, namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, sprawdzić, co myślą zwierzęta, skorzystać z symulatora starości i poczuć dolegliwości, z jakimi borykają się seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. 

Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!

Czwórka jest na miejscu. Wystartowaliśmy o godzinie 11.00, a na dobry początek wraz z odwiedzającymi piknik sprawdzamy, jak działa łapacz mgieł. Opowiadamy sporo o nowych technologiach, rozmawiamy między innym z robotami, zdradzamy też, jak powstawał PJATKUŚ - robot jak z "Gwiezdnych wojen". Nie brakuje trochę naukowej mody -  zdradzamy, jakie wzory na wiązanie krawata znają matematycy.

W naszym piknikowym studiu goście specjalni opowiadają o kultowych eksperymentach naukowych i przełomowych odkryciach.

Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik to moc atrakcji, ale także możliwość spotkania dziennikarzy Czwórki. Na głównej scenie już po godzinie 13.00 pojawi się Piotr Galus ze swoim specjalnym pokazem "Nie do wiary, co się dzieje z ciałem, gdy ćwiczymy". Po godzinie 15.45 stery przejmie DJ Harper, który na tę okazję przygotował specjalny set, a oprócz miksowania płyt zaprezentuje możliwości sprzętu DJ-skiego.W specjalnej strefie Czwórki na PGE Narodowym także będzie dużo się działo. Po 15.00 pojawi się w niej Kasia Dydo, z którą odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w zabawach zręcznościowych. Godzinę później, po 16.00, na potyczki słowne i dykcyjne zaprasza Weronika Puszkar. Będzie także muzycznie, bo po 17.00 Numer Raz będzie uczył, jak się śpiewa hip-hop, freestyle rap, funk. Będzie to także doskonała okazja na wykonanie pamiątkowej fotki i zgarnięcie Czwórkowej płyty "Będzie głośno!".

Na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w godz. 11.00 - 20.00. Wstęp wolny.


***

Na audycję "Naukowy plener w Czwórce" - w sobotę (15.06) od godz. 11.00 zaprasza Weronika Puszkar.

aw/mat.pras./wmkor/pj

Czytaj także

Piknik Naukowy 2024. Studenci z Flogistonu gwarantują wybuchy i płomienie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 21:21
27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w sobotę (15 czerwca) rozgości się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego hasło to "Nie do wiary!". Tak z pewnością zakrzykną Ci, którzy odwiedzą stanowisko Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i zmieszają zawartość żółtej i pomarańczowej probówki. 
rozwiń zwiń