Pati Yang o muzyce prosto z serca

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 16:10
- Jest błędem uważanie muzyki pop za coś pejoratywnego - mówi jedna z najciekawszych polskich wokalistek, która była gościem czwórkowej audycji "EX Magazine".
Audio

Pati Yang nazywana jest polską Roisin Murphy. Wokalistka urodziła się we Wrocławiu, teraz mieszka w Londynie. Tam nagrywa swoje trip hopowe projekty. Pracowała m.in. w słynnych londyńskich Air Studios należących do George’a Martina, gdzie wcześniej nagrywali tacy artyści jak Madonna czy Elton John.

- Wyjechałam z Polski dwanaście lat temu i przez cały ten czas pracowałam - mówi Pati Yang. Jak wyjaśniła Uli Kaczyńskiej w audycji "EX Magazine", miała ogromne szczęście, bo już miesiąc po przyjeździe do Anglii poznała grupę The Free Association i ludzi z wytwórni Ministry of Sound, którzy szybko zaproponowali jej współpracę.

Artystka zaznaczyła też, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak kultura muzyki klubowej, a podział na gatunki muzyczne jest bardzo płynny.

- Jest błędem uważanie muzyki pop za coś pejoratywnego. Muzyka naturalnie staje się muzyką pop w momencie, gdy staje się popularna. I to jest jedyny wyznacznik tego gatunku muzyki.

Wokalistka podkreśliła, że w tworzeniu muzyki nie można mieć konkretnych celów. - Muzyka po prostu jest muzyką. To, że wyszło tak, a nie inaczej, naprawdę nie było naszym zamierzeniem - tak jak nie było naszym zamierzeniem by "Near to God" był radiowym hitem. Robiąc muzykę, robi się ją z serca, nie myśli się o tym, ile ona zyska i co się z nią wydarzy.

Pati Yang odpowiedziała też na pytanie o zmiany w jej życiu i jej muzyce. Jej czwarty album "Wires And Sparks" to rewolucja muzyczna i osobista. - Przez ostatni rok bardzo dużo działo się u mnie prywatnie – tak naprawdę zmieniłam całe moje życie – wyjaśniła.

 - Do pewnego wieku żyjesz z zamkniętymi oczami, a potem nagle masz oczy szeroko zamknięte. Jak Ci się wydaje, że już coś wiesz, to nagle okazuje się, że nie wiesz nic. Kilka razy trzeba zaczynać od początku i w pewnym momencie okazuje się, że wszystkie poprzednie lata gdzieś się sumują i to jest doświadczenie, jakaś intuicja i konsekwencja.

Album "Wires and Sparks" ukazał się właśnie w tym tygodniu (17.05). Zobacz promujący krążek teledysk do piosenki "Near to God":Artystka weźmie udział także w akcji koncertowej, którą Czwórka organizuje wspólnie ze stołecznym klubem Ósmy Dzień Tygodnia. Na scenie wystąpi 27 maja.

/

Pati Yang (a właściwie Patrycja Hilton) od urodzenia dobrze zna wszystkie zakamarki muzycznej sceny. Pierwsze osiem lat życia spędziła w trasach koncertowych - razem z mamą i Janem Borysewiczem, liderem zespołu Lady Pank.

Od udanego debiutu płytą "Jaszczurka" (1998) ukazały się jeszcze  albumy "Silent Treatment" (2005), "Faith, Hope + Fury" (2009). No i ostatni krążek "Wires and Sparks".

Co ciekawe, wokalista zajmuje się także nagrywaniem muzyki filmowej. Pracowała nad ścieżkami dźwiękowymi m.in. do przygód Agenta 007 "Jutro nie umiera nigdy" i do filmów "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" czy "Ocean's Twelve: Dogrywka".

Aby posłuchać audycji, kliknij w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

usc

Czytaj także

Wygraj wejściówkę na wielką imprezę!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 14:30
Czwórka zaprasza na cykl koncertów w warszawskim klubie Ósmy Dzień Tygodnia. Wejściówki do wygrania na naszej antenie!
rozwiń zwiń