Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
Audio
  • Wywiad z Andrzejem Grabowskim (EX Magazine/Czwórka)
Andrzej Grabowski
Andrzej GrabowskiFoto: Czwórka

- Zdając maturę w wieku 17 lat wiedziałem, jak wygląda życie w szkole teatralnej, bo studiował tam mój brat i czasami chodziłem do niego na wagary - opowiada gość Uli Kaczyńskiej. - Dla chłopaka w tym wieku to był prawdziwy raj: fantastyczne studentki, żadnej matematyki, wśród przedmiotów śpiew, wymowa i nauka wiersza, do tego taniec i szermierka. Po prostu życie jak w Madrycie. W związku z tym zmuszony byłem powtarzać trzeci rok, co odrobinę przywołało mnie do porządku - wspomina.

Oprócz grania w teatrze, filmach oraz serialach Andrzej Grabowski zajmuje się także stand-upem oraz... muzyką. Kiedyś związany był z zespołem RW2, w 2010 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, w czerwcu krążek "Cudne jest nudne": - Wiem, że niektórzy porównują mnie do Toma Waitsa albo Boba Dylana, ale jedyne co mogę zrobić, to przeprosić za to, co sobie tam pod nosem mruczę albo stękam - mówi z uśmiechem aktor. - I nie myślę o mojej tak zwanej "twórczości" w kategoriach "piosenki aktorskiej". Bo dla mnie ten termin to poczwarka...

Jeśli zaś chodzi o plany na przyszłość, to już wkrótce aktora zobaczymy w nowych filmach Andrzeja Wajdy i Wojtka Smarzowskiego. W obrazie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" aktor zagra dyrektora Stoczni Gdańskiej, zaś w ekranizacji powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" wcieli się w postać Granady.

Gość "EX Magazine" zapowiedział też udział kolejnym spektaklu w Teatrze 6. Piętro: - Eugeniusz Korin zaproponował mi coś, co mnie zawsze fascynowało, czyli jednoaktówki Czechowa. Poza tym powiązał to z 40-leciem mojej pracy artystycznej, więc nie mogłem odmówić - śmieje się Andrzej Grabowski. - Od października rzucam się w wir pracy, tylko czasami mnie strach nachodzi, czy ja to wszystko spamiętam...?

kul

Czytaj także

Magdalena Różczka: to, że mogę komuś pomóc to najjaśniejsza strona mojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 11:30
Delikatna, wrażliwa, o wielkim sercu - Magdalena Różczka to aktorka, która cieszy się największym zaufaniem publiczności. I szacunkiem, bo wszystkim tym, co dostała od życia potrafi dzielić się z innymi. Teraz gra w serialu "Lekarze", ale obiecuje, że za chwilę wróci na teatralną scenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominika Kluźniak: Nie chciałabym się zmieniać

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 12:26
Nie martwi się o przyszłość. Zaczęła pracować jeszcze na studiach i do dziś na brak zajęcia nie narzeka. – Mam szczęście, że co chwilę otrzymuję nowe zawodowe wyzwania. Nie muszę niczego wymyślać, ani planować. Tak, jestem szczęściarą – mówi aktorka Dominika Kluźniak w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paranienormali: na Baltic Tour Mariolka pokaże nową twarz

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 11:22
- Będą klapki, gofry, tupot mew i szalona Mariolka razem z nami - tak Paranienormalni zapraszają na Baltic Tour, czyli wakacyjne tournée popularnego polskiego kabaretu.
rozwiń zwiń