Metallica w Polsce. Jak brzmienie grupy zmieniało się na przestrzeni lat?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 20:00
To prawdziwa gratka dla fanów mocnego uderzenia. Metallica zagra w Warszawie dwa koncerty. Jak zapowiada James Hetfield i ekipa, każdy z koncertów będzie inny, a żaden numer się nie powtórzy. - Metallica to był jeden z największych szoków muzycznych w moim życiu - mówi Leszek Gnoiński, dziennikarz muzyczny, który opowiada o fenomenie grupy.
Metallica na koncercie w Nowym Jorku w 2022 roku.
Metallica na koncercie w Nowym Jorku w 2022 roku.Foto: PAP/Guerin Charles ABACA
  • W dniach 5 i 7 lipca 2024 na dwóch koncertach w Polsce wystąpi legendarna grupa Metallica. 
  • Koncerty odbędą się na PGE Narodowym w Warszawie i jak zapowiada zespół będą się od siebie różniły repertuarem. 
  • W Czwórce o koncertach i twórczości grupy opowiada Leszek Gnoiński, dziennikarz muzyczny. 

Na dwa koncerty do Polski przyjeżdża legendarny zespół Metallica. Grupa wystąpi w dniach 5 i 7 lipca na PGE Narodowym w Warszawie. Ich koncerty są doskonałą okazją do przypomnienia historii zespołu oraz dyskusji o jej fenomenie.


Metallica - jakie były początki grupy?

- Jestem w takim wieku, że Metalliki słucham od pierwszej płyty, czyli od "Kill 'Em All", potem były kolejne albumy, wydarzenia oraz kolejne koncerty w Polsce i za granicą. Więc zespół obserwuję niemalże od samego początku - opowiada gość Czwórki. - Pamiętajmy, że początkowo Metallica była zespołem thrash-metalowym i nie była zespołem numer jeden, na szczycie pojawiła się wiele, wiele lat później.

Na lata 80. przypada rozwój thrash metalu, i zespół świetnie się w ten nurt wpisał. - Metallica ten thrash metal niejako określiła. Stworzyła podwaliny pod to, co się potem działo. Kolejne płyty były troszkę inne niż "Kill 'Em All", bo to była płyta bardzo młodzieńcza – tłumaczy dziennikarz. -  Po raz pierwszy jak ich usłyszałem, to mi "wara opadała", bo to było coś kompletnie innego. Inna jakość. Nikt nie grał tak szybko, chociaż speed metalowcy naprawdę zasuwali. Tutaj też była niesamowita moc. Metallica to był jeden z największych szoków muzycznych w moim życiu.


Źr. Youtube/Metallica: One (Official Music Video)

The Black Album - kamień milowy i wielka popularność

Popularność grupie przyniósł piąty album studyjny zatytułowany "Metallica", znany również pod nazwą The Black Album. Ten wydany w 1991 roku krążek okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, uzyskując status diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych. To między innymi dzięki niemu zespół zyskał sławę i zdobył rzesze fanów.


Źr. Youtube/Metallica - The Unforgiven (Official Music Video)

Jak zauważa gość Czwórki, ten krążek znacznie różnił się od dotychczasowych dokonań grupy. - To był niezły album. Aczkolwiek jeżeli w latach 80. to był zespół thrash metalowy, i grał naprawdę mocno, co słychać na krążku "…And Justice for All", to tutaj ten walec znacznie spowolnił - zauważa Leszek Gnoiński. - Zaczęli śpiewać ballady. Teraz wiemy, że "Czarny Album” otworzył ich na świat. Otworzył ich też na lata 90., które były kompletnie inne dla Metalliki. Było tam parę numerów szybszych i bardziej thrashowych,  ale była to już bardziej płyta metalowa. Kolejne krążki pokazały, że Metallica idzie w inną stronę.


Źr. Youtube/Metallica: Am I Evil? (Oslo, Norway - June 26, 2024)


Powrót do korzeni

Do korzeni i bardziej ortodoksyjnego kierunku grania zespół wrócił dopiero w 2000 roku. - Pisałem recenzję z krążka "St. Anger" i wtedy byłem pod wrażeniem ich powrotu do bardzo ciężkiego grania. Pamiętam, że zachwyciłem się tą płytą, chociaż później rzadko jej słuchałem - opowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. -Ich ostatnia płyta "72 Seasons" jest fajna, ja nie mam problemu z tym, że nie odkrywają na niej Ameryki. Oni tą Amerykę odkryli przynajmniej trzy razy. Najpierw był "Kill 'Em All", potem przy "Master of Puppets" i przy "Czarnym Albumie", więc nie muszą kolejny raz tego robić. Teraz od tego teraz są inni.


Posłuchaj
36:49 CZWORKA/Popołudniówa Metallica wszystko 04.07.2024.mp3 O koncercie Metalliki i fenomenie grupy opowiada Leszek Gnoiński – dziennikarz muzyczny (Popołudniówa/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieńskiek

Gość: Leszek Gnoiński (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 04.07.2024

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Hatelove - ciężkie, mocarne, industrialne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 15:10
- Swoje granie nazwałbym brutalnym - mówi w Czwórce Hatelove, czyli Filip Hodur - polski producent i DJ. Nam opowiada o swojej drodze od metalu do techno, współpracy z polskimi i zagranicznymi wydawnictwami oraz o imprezach, na których grał w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie Ma Lekko" autorski podcast Kamila Jasieńskiego o muzyce metalowej

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 15:10
Czwórka rusza z autorskimi podcastami. Kamil Jasieński zabiera nas w świat muzyki metalowej. W podcaście "Nie Ma Lekko" gośćmi dziennikarza Czwórki będą młode, jeszcze mało znane zespoły, uznane składy koncertujące po całej Europie i weterani sceny. Innymi słowy wszystko co najlepsze w polskim metalu i rocku. 
rozwiń zwiń