Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Wiceszef MS: będą wnioski o uchylenie immunitetu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 09:22
- W najbliższych dniach będą gotowe wnioski o uchylenie immunitetu wobec konkretnych osób zarządzających wtedy Funduszem Sprawiedliwości, a którzy dzisiaj pełnią funkcje opozycyjnych posłów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości.

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości powiedział na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczeń PiS, że większość konkursów ogłaszanych przez Fundusz, była przeprowadzana nierzetelnie. Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem". 

Krzysztof Śmiszek stwierdził, że najbardziej uderzająca w tych zeznaniach jest "otwartość i bezczelność opisywanych działań przez byłego dyrektora". - Bezczelność działań poprzedniej władzy i traktowanie Funduszu Sprawiedliwości jak prywatnej skarbonki, z której można bez ograniczeń i na rympał czerpać bez żadnych zasad, bez żadnych kryteriów. Czerpać po to, żeby budować siłę konkretnej partii politycznej - zaznaczył.

Uchylenie immunitetów posłom opozycji

Wiceminister sprawiedliwości tłumaczył, że "ci, którzy tym funduszem zarządzali, chyba myśleli, że będą rządzili do końca świata i jeden dzień dłużej" - Że nigdy nie "przyjdzie kryska na Matyska", że nigdy nie przyjdzie sprawiedliwość, że nigdy nikt się nie upomni o te pieniądze - mówił.

Gość Jedynki przypomniał ponadto, że przez Prokuratora Generalnego został powołany specjalny zespół śledczych prokuratorów przy Prokuraturze Krajowej, który zajmuje się wyjaśnianiem spraw dot. Funduszu Sprawiedliwości. - Ta dokumentacja jest już chyba na ukończeniu, dlatego że w najbliższych dniach będą gotowe wnioski o uchylenie immunitetu wobec konkretnych osób zarządzających wtedy Funduszem Sprawiedliwości, a którzy dzisiaj pełnią funkcje opozycyjnych posłów - zapewnił.

Krzysztof Śmiszek został też zapytany, jakie zarzuty są stawiane politykom. - Mogę się tylko domyślać, że będzie to pewnie art. 231 Kodeksu karnego, czyli przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego albo niedopełnienie ciążących obowiązków - odparł.

Posłuchaj
24:47 Smiszek.mp3 Krzysztof Śmiszek o Funduszu Sprawiedliwości: będą wnioski o uchylenie immunitetu posłom (Jedynka/Sygnały dnia)

Poza zeznaniami Mraza, media opublikowały nagrania, na których słychać rozmowę byłego dyrektora departamentu Funduszu w Ministerstwie Sprawiedliwości z ówczesnym wiceministrem Marcinem Romanowskim. Obaj rozmawiają o rozdysponowaniu środków na pomoc psychologiczną.

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Osiecki

Gość: Krzysztof Śmiszek (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 24.05.2024

Godzina emisji: 8.15

Jedynka/pkur