Płyta tygodnia. Masala Soundsystem x ShazaLaKazoo - "ShazaMasaLaKazoo"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 01:00
Album "ShazaMasaLaKazoo" - przygotowany wspólnymi siłami przez etniczno-elektroniczne zespoły Masala Soundsystem (Polska) oraz ShazaLaKazoo (Serbia) - w toku realizacji projektu Fundacji Planet i Białostockiego Ośrodka Kultury. 
Masala Soundsystem (Polska) oraz ShazaLaKazoo (Serbia)
Masala Soundsystem (Polska) oraz ShazaLaKazoo (Serbia)Foto: Tomasz Pienicki/mat.pras.

"ShazaMasaLaKazoo" to szalona przejażdżka post-apokaliptycznym autobusem, którym nowoczesno-tradycyjni ludowi twórcy wybierają się w trasę z Belgradu (przez Sutomore) do Białegostoku - i z powrotem. To futurystyczny soundtrack do polsko-serbskiego wiejskiego wesela (w Atomicach), odbywającego się w 3033 roku nad lejem po atomowej bombie - jednak dawne pola bitwy porastają już zboża, a na niebie znów świeci słońce. Tradycyjne instrumenty i melodie przeplatają się tu z futurystyczną elektroniką, a zakres inspiracji rozciąga się od "ludowszczyzny" z różnych stron świata po popkulturę XX wieku. Dźwiękowy krajobraz płyty to "Słowiański Mad Max" i "Cyberpunk Badlands: Podlasie". Warstwa tekstowa stanowi zaś uniwersalny i krytyczny komentarz do ponadczasowych sytuacji, postaw oraz problemów - które cyklicznie spychają nas na krawędź takiej bądź innej zagłady.

Można powiedzieć, że dojście do skutku tej polsko-serbskiej artystycznej współpracy zapisane było w gwiazdach. Chociaż przez długi czas oba zespoły bezpośrednio się nie poznały - to już na pierwszych imprezach Masala Soundsystem pojawiały się kawałki autorstwa ShazaLaKazoo. Podobnie, kawałek "Cyber Punjabi" z pierwszych wydawnictw Masali, przez kilka lat był "pozycją obowiązkową" w setach ShazaLaKazoo. Z biegiem czasu grawitacja przyciągała ich ku sobie coraz mocniej - w 2010 roku Neki (czyli jeden z założycieli ShazaLaKazoo) zremixował kawałek Village Kollektiv (czyli siostrzanego projektu Masali). Nieco później, w 2014 roku wspomniany Neki oraz Duże Pe z Masali (i Sylwia Kowalska z Fundacji Planet) spotkali się w Budapeszcie, biorąc udział w Wyszehradzkim projekcie "Ethno Music - Old Traditions In New Ways". Na kanwie tego spotkania zapadła decyzja, żeby "kiedyś coś zrobić razem". Od tego czasu Fundacja Planet kilkukrotnie i z różnych źródeł próbowała pozyskać środki na realizację wspólnego projektu Masala Soundsystem + ShazaLaKazoo. Niestety, najpierw kilkukrotnie i z różnych źródeł padały odpowiedzi odmowne - a później nadszedł COVID, który na dobre dwa lata "zamroził" kulturę i do reszty pogrzebał nadzieje na to, że kiedykolwiek dojdzie do tej współpracy.


Masala Soundsystem wywiad Maken, Strefa Dread, Czwórka, 28-11-2022/Maken



Tymczasem - jak w Bollywoodzkim filmie: kiedy wydawało się, że wszystko stracone, to za sprawą współpracy Fundacji Planet z Białostockim Ośrodkiem Kultury nagle wstało słońce i wszystko dobrze się skończyło. Pierwszym dowodem tego happy endu był wspólny koncert Masala Soundsystem + ShazaLaKazoo w ramach festiwalu Wschód Kultury w sierpniu 2022 roku.

Okładkę dla wersji fizycznej albumu stworzyła ceniona graficzka - Magdalena Płońska. Okładka dla wersji cyfrowej płyty (oraz wizualizacje towarzyszące jej publikacji na youtube) to natomiast efekt "wyśnienia obrazów" przez sztuczną inteligencję, w oparciu o "chmurę skojarzeń oraz inspiracji" wynikającą z warstwy słowno-muzycznej albumu. Płyta Masala Soundsystem x ShazaLaKazoo - "ShazaMasaLaKazoo" została opublikowana w internecie w formie "dobra publicznego" - z możliwością nieodpłatnego odsłuchu i pobrania przez popularne serwisy streamingowe oraz przez strony internetowe jej twórców.

ShazaLaKazoo x Masala Soundsystem - ShazaMasaLaKazoo/karrotkommando

mat.pras./pj


Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA