Smutne orki, słonie, szympansy. Jak zwierzęta okazują żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:03
Drapieżniki morskie mogą przeżywać żałobę - wynika z najnowszych obserwacji naukowców, którzy potwierdzili, że m.in. orki cierpią po utracie młodych.
Audio
  • Jak cierpią zwierzęta po stracie najbliższych? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Z naszego punktu widzenia żałoba to rozpacz. Tymczasem różne gatunki przeżywają ją inaczej. - Słonie po stracie bliskiego osobnika potrafią przychodzić na miejsce utraty, gładzić ciało zmarłego. Podobnie szympansy. Z kolei u lwów morskich słychać żałobę: po stracie dziecka samice wydają długie, przeciągłe dźwięki przypominające jęk - mówił Rafał Jankowski, specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich z WWF.

Okazuje się, że po stracie bliskich cierpią także orki. - Mają bardzo rozbudowany system społeczny, są ze sobą związane emocjonalnie, tworzą struktury społeczne podobne do naszych. Mają nawet imiona: obserwujemy, że konkretne osobniki przywoływane są dźwiękami o określonej częstotliwości. Okazują także rozpacz - mówił ekspert. Jak orki okazują żałobę? Dlaczego jedne gatunki przeżywają żałobę, a inne nie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Małgorzatę Jakubowską.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 12.36

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu niedźwiedzie polarne schodzą z kry na ląd?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 17:00
27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego. - To wyjątkowe zwierzęta, największe drapieżniki zamieszkujące Arktykę, bardzo odległe, zimne rejony - mówi Anna Jakucińska z warszawskiego Zoo.
rozwiń zwiń