X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
Audio
  • Opowiadamy o nowych gatunkach zwierząt. W jaki sposób powstają? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czeczotki polarne jako osobny gatunek nie budzą już kontrowersji, ale czeczotki brązowe - stanowiące osobny gatunek - funkcjonują od niedawna. - To wynik postępu wiedzy: coraz więcej wiemy o stopniu pokrewieństwa gatunków i różnicach między nimi. Potrafimy ocenić, że dwie populacje, które fizycznie są do siebie podobne, dzielą się na różne gatunki - tłumaczył ekspert w Czwórce. - Porównujemy poszczególne odcinki DNA i określamy, jak blisko dane gatunki są ze sobą spokrewnione.

Ewolucja cały czas trwa. Gatunki, które jakiś czas temu były ze sobą spokrewnione dziś mogą być od siebie bardzo oddalone.

A na czym polega test PCR, który pozwala ustalić przynależność gatunkową konkretnych zwierząt? O tym m.in. w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walabia, czyli mniejszy kangur". Czwórka nadaje z Australii

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 13:54
- Są różnej maści i wielkości. Skalniak żółtonogi to jeden z najpiękniejszych gatunków walabii. Żyje w górach i przemieszcza się pomiędzy półkami skalnymi - tłumaczył prof. Kristofet Helgen z Adelaidy w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem.
rozwiń zwiń