Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
Audio
  • Opowiadamy o nowych gatunkach zwierząt. W jaki sposób powstają? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czeczotki polarne jako osobny gatunek nie budzą już kontrowersji, ale czeczotki brązowe - stanowiące osobny gatunek - funkcjonują od niedawna. - To wynik postępu wiedzy: coraz więcej wiemy o stopniu pokrewieństwa gatunków i różnicach między nimi. Potrafimy ocenić, że dwie populacje, które fizycznie są do siebie podobne, dzielą się na różne gatunki - tłumaczył ekspert w Czwórce. - Porównujemy poszczególne odcinki DNA i określamy, jak blisko dane gatunki są ze sobą spokrewnione.

Ewolucja cały czas trwa. Gatunki, które jakiś czas temu były ze sobą spokrewnione dziś mogą być od siebie bardzo oddalone.

A na czym polega test PCR, który pozwala ustalić przynależność gatunkową konkretnych zwierząt? O tym m.in. w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/ac

Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walabia, czyli mniejszy kangur". Czwórka nadaje z Australii

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 13:54
- Są różnej maści i wielkości. Skalniak żółtonogi to jeden z najpiękniejszych gatunków walabii. Żyje w górach i przemieszcza się pomiędzy półkami skalnymi - tłumaczył prof. Kristofet Helgen z Adelaidy w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem.
rozwiń zwiń