Dlaczego wampiry nie lubią czosnku?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 12:07
W większości filmów i powieściach o wampirach, istoty te, oprócz panicznego lęku przed słońcem, czy srebrem, nie przepadają również za czosnkiem. Tymczasem okazuje się, ze to nie tylko wymysł twórców filmowych i pisarzy.
Audio

Zdaniem Bartosza Sztybora, krytyka filmowego, są dwa powody, dla których wampiry nie lubią czosnku. – Pierwszy jest taki, ze ludzie przecież też za surowym czosnkiem nie przepadają, a wampiry jak wiemy, mają dużo bardziej wyostrzone zmysły, głównie węchu i smaku – tłumaczy Sztybor. – Więc nie lubią czosnku tysiąc razy bardziej niż ludzie.

Drugi powód związany jest z historią medycyny. – Kilkaset lat temu w Polsce i na świecie czosnek uznawany był za naturalne lekarstwo, które zapobiega chorobom, gorączce – tłumaczy Sztybor. – A jak powszechnie wiadomo to, co jest dobre dla człowieka musi być złe dla demona. Czosnek był więc "niezdrowy" dla wszystkich demonów, w tym wampirów.

Więcej o tym, czego jeszcze obawiają się wampiry i z czego to wynika dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: gorączka POLSKA

Czytaj także

Pierwsza polska wampirzyca

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 16:01
Małgorzata Buczkowska o roli w „Kołysance”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potwory są bardzo kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 11:07
Robi się coraz chłodniej i ciemniej - to ulubiona pora książkowych i filmowych straszydeł. Kogo najbardziej się boimy i skąd te potwory w kulturze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erotyzm przemycony w historii o wampirach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:25
Saga "Zmierzch" zachwyciła miliony czytelników historią czystej i szczerej miłości, która przez swą tajemniczość rozbudziła zmysły – ocenia psycholog Maria Rotkiel.
rozwiń zwiń