Jak ślina trawi skrobię, czyli do czego służą enzymy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 18:17
Kolejna odsłona eksperymentów w nowootwartym laboratorium biologicznym w Centrum Nauki Kopernik. Tym razem sprawdzimy, czym są enzymy trawienne, do czego służą i udowodnimy, że znajdują się w naszej ślinie.

– W jednej z probówek jest roztwór mąki, który zawiera skrobię, w drugiej jest żółto-czerwony płyn Lugola, czyli jodyna – opowiada dDr Agnieszka Kloch, szefowa nowootwartego laboratorium biologicznego w Centrum nauki Kopernik, która pokaże nam, jak przeprowadzić dzisiejsze doświadczenie. – Do jodyny dodajemy roztwór skrobi i nagle barwa preparatu zmienia się z jasnożółtej na ciemnożółtą.

Teraz roztwór mąki, czyli skrobię, dodajemy do kolejnej probówki, w której znajduje się ludzka ślina. A do powstałego preparatu, czyli roztworu mąki i śliny dodajemy odrobinę jodyny. Okazuje się, że kolor pozostał bez zmian. To oznacza, że skrobi nie ma już w preparacie, gdyż została strawiona przez ślinę.

Cały eksperyment można obejrzeć klikając w plik filmowy. Tymczasem kolejne doświadczenie już jutro w „Czwartym wymiarze” i Centrum Nauki Kopernik.

(kd)



Zobacz więcej na temat: Centrum Nauki Kopernik
Czytaj także

W tajemniczych kazamatach Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:40
Z okazji pierwszych urodzin nadwiślańskiej placówki naukowej reporter Czwórki odwiedził miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. To tu rodzą się pomysły na eksponaty i powstają ich prototypy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak obejrzeć swoje DNA? Nic prostszego...

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:35
W Centrum Nauki Kopernik dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. W tym tygodniu otwarte zostało nowe labolatorium biologiczne. Z tej okazji Kuba Marcinowicz, prowadzący audycję "Czwarty wymiar" postanowił wyekstrahować swoje DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz gen na własne oczy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 17:30
Od wtorku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie działa laboratorium biologiczne. Odwiedzający je uczniowie dowiedzą się, czy można zobaczyć gen i samodzielnie wyizolować DNA.
rozwiń zwiń