Hussar: pojazd, który puści z torbami koncerny paliwowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 19:30
To wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne auto. Można nim dojechać z Trójmiasta do Warszawy i jeszcze pokręcić się po okolicy…. na jednym litrze paliwa!
Audio
  • Paweł Burda opowiada o Hussarze w studiu Czwórki

Benzyna drożeje w zastraszającym tempie, każdy z nas powoli zaczyna więc marzyć o aucie, które spalałoby jej duuużo mniej. Taki właśnie jest Hussar. Nie dość, że jeździ szybko, to jeszcze mało pali.

Ta motoryzacyjno-ekologiczna perełka powstała na Politechnice Warszawskiej na okoliczność zawodów Shell Eco Marathon, w którym udział biorą studenci z całego świata. – Nasz Hussar to prototyp pojazdu ekologicznego, którego zadaniem jest przejechać jak najwięcej kilometrów na określonej ilości paliwa – tłumaczy Paweł Burda, student Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. – Nasz wynik to 320 km na jednym litrze.

Hussar ma 4-suvowy silnik podkaszarki, o mocy 1 konia mechanicznego. - Teoretycznie jego prędkość maksymalna wynosi 60 km/h, jednak nie próbowaliśmy jeszcze jej rozwinąć, bo nie było takiej potrzeby – opowiada Paweł Burda.

Nagrody nagrodami, prestiż, prestiżem, ale głównym celem konstruktorów Hussara jest chęć samorealizacji i autorozwoju. – Wiadomo, że wiedza zdobyta na wykładach to tylko teoria, a dobry inżynier powinien zobaczyć jak wygląda łożysko, dotknąć go, dowiedzieć się, jak wygląda na żywo zaprojektowany wcześniej na rysunku wał – tłumaczy student.

Mimo, że w przyszłym roku czeka nas już 27. edycja konkursu Shell Eco Marathon i co roku studenci produkują supernowoczesne, ekologiczne pojazdy, my, zwykli śmiertelnicy wciąż płacimy za benzynę krocie, kupując samochody, które palą 10 l/100 km. I to w ciągu najbliższych lat niestety pewnie się nie zmieni.  – To ze względu na wygodę kierowcy i pasażerów – tłumaczy Burda. – Nasz pojazd niestety w ogóle nie jest wygodny, nie ma klimatyzacji, ani podgrzewanych foteli. Nie nadaje się więc do użytku codziennego.

Więcej na temat Hussara i pracy studentów stołecznej Politechniki dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Czwartym wymiarze", bądź oglądając ją na wideo.

(kd)

Czytaj także

Bolid studentów wystartuje na torach Formuły 1

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 10:39
Studenci Politechniki Warszawskiej i SGH wspólnie konstruują bolid. We wrześniu wezmą udział w zawodach Formula Student organizowanych w ramach SAE Italy 2011.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz wynalazek? Politechnika Warszawska go sprzeda

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:05
W Warszawie powstaje miejsce, które będzie promować polskie wynalazki za granicą. Celem pracy będzie doprowadzenie do komercjalizacji zgłoszonych technologii.
rozwiń zwiń