Polskie Radio
Section05
fundusze europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę zatwierdzającą ostatecznie wypłatę pierwszej transzy z KPO

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę pisemną zatwierdzającą ostatecznie wypłatę Polsce pierwszej transzy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Dowiedziała się o tym nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Chodzi o 6 miliardów 300 milionów euro. Z informacji Beaty Płomekiej wynika, ze procedura potrwa do 15.00.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska fundusze europejskie Unia Europejska

100 dni rządu. MFiPR: udało się odblokować unijne fundusze

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podsumowała pierwsze 100 dni swojego resortu. Udało się odblokować unijne fundusze, na inwestycje jest 600 mld zł, a pieniądze już trafiają do beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze europejskie inwestycje

Pieniądze z UE na produkcję broni. Rozpiszą nowy konkurs?

- Złożymy wniosek do KE o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Nie wykluczył postawienia Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie przetarg Komisja Europejska Polska Grupa Zbrojeniowa broń

KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz funduszy spójności.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ursula von der Leyen Donald Tusk Unia Europejska reforma sądownictwa fundusze unijne fundusze europejskie

Miliony złotych z funduszy europejskich dla Lubelskiego. Na co zostaną przeznaczone?

Przedsiębiorcy, samorządy, szkoły z woj. lubelskiego będą mogły otrzymać w sumie 150 mln zł w formie pożyczek z programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. We wtorek w Lublinie zostały podpisane umowy w tej sprawie między BGK i podmiotami, które będą udzielały takiego wsparcia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE fundusze europejskie inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura

PR24 Unijne fundusze strukturalne dla Polski odblokowane. Prof. Zajączkowski: te pieniądze nie będą wiecznie czekały

Unia Europejska odblokuje 76 mld euro dla Polski z funduszy strukturalnych. Komisja Europejska potwierdziła, że spełniliśmy wszystkie warunki.  - Te pieniądze muszą być wydane w danym okresie. Istnieją na to odpowiednie limity czasowe - tłumaczył Polskim Radiu 24 europeista prof. Kamil Zajączkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne fundusze europejskie ŚWIAT

Zaległości w wypłatach z programu "Czyste Powietrze". Ministerstwo szuka rozwiązania

Ministerstwo klimatu pracuje nad przeznaczeniem pieniędzy z programu Feniks, by wypłacić zaległe dotacje w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska. W jej ocenie, uruchomienie tych środków zajmie kilka tygodni. Jak przypomniała minister, NFOŚiGW wstrzymał wypłaty, a w efekcie kilkanaście tysięcy rodzin czeka na wypłaty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska NFOŚiGW fundusze europejskie dotacja

Pieniądze z KPO dla Polski. Będą kolejne wnioski o płatność. Chodzi o 23 mld euro

Po pierwszym wniosku o płatność w ramach KPO chcemy w tym roku złożyć cztery kolejne, do 23 mld euro - poinformowała w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy POLSKA Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie inwestycje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. MRiRW: w tym roku pula środków jest wyższa o blisko 170 mln euro

Pula środków na płatności bezpośrednie za 2023 r. wynosi około 3,67 mld euro i jest wyższa o około 169 mln euro od kwoty na 2022 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Rolnicy otrzymali już zaliczki na poczet dopłat, obecnie wypłacane są przez ARiMR płatności końcowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy zboże społeczeństwo POLSKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie

Usuwanie barier architektonicznych i komunikacyjnych. Znamy dane o wydatkach na program Dostępność Plus

W ciągu pięciu lat na zwiększenie dostępności w miejscach użyteczności publicznej przeznaczono 18,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Bariery architektoniczne i komunikacyjne usunięto m.in. w urzędach, dworcach czy szkołach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA niepełnosprawność niepełnosprawni fundusze unijne fundusze europejskie pieniądze