Gadżety filmowe - zbuduj swój miecz świetlny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 09:00
W "Czwartym Wymiarze" przyglądamy się gadżetom filmowym, które ze świata filmu przeniesiono do naszej rzeczywistości.
Audio

Kamil Jasieński, reporter Czwórki, podkreśla, że to nieraz problematyczne, by przenieść gażety z filmu do realnego świata. - Fani zrobią jednak wszystko, by gadżet, który mogli zobaczyć na ekranie telewizora lub w kinie, mieć na własnej półce i cieszyć się nim, nawet jeśli nie działa tak jak w filmie - mówi.

Akcesorium, które budzi zdecydowanie największe emocje jest miecz świetlny, znany z filmów "Gwiezdne Wojny". - Używają go zarówno rycerze Jedi, jak i członkowie zakonu Sithów, czyli czarne charaktery w filmie. George Lucas wyobraził sobie, że rycerze Jedi będą kimś na kształt samurajów świata przyszłości i muszą posługiwać się mieczami. Wpadł na pomysł mieczy świetlnych - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński. Jasieński podkreśla, że aby stać się właścicielem miecza należało go własnoręcznie zbodować. Władać nim mogą jedynie ci, którzy znają tajnikami Mocy.

- Miecz świetlny w realu jest nie do zrobienia. Nie bardzo wiadomo na jakiej zasadzie miałoby to działać. Jeżeli miałbybyć to laser, to jak skłonić go by zawrócił? Ważne jest też zasilanie. Nie wiadomo nawet teoretycznie, jak bateria mogłaby wyglądać umieszczona w rączce - ma zasilać potężne narzędzie, którym można przecinać metalowe drzwi jak masło - wyjaśnia Jerzy Łabuda z magazynu Komputer Świat.

Więcej informacji o słynnej broni Jedi znaleźć można w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Jak działają sztuczne sieci neuronowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:55
W "Czwartym Wymiarze” wyjaśnialiśmy Wam funkcjonowanie wzorowanych na ludzkim mózgu sztucznych sieci, niezbędnych do stworzenia sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślący komputer?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:15
W "Czwartym Wymiarze", w cyklu o sztucznej inteligencji mogliśmy dowiedzieć się czym jest "chiński pokój".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finały Ekstraklasy Gier Komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 14:00
Posłuchajcie relacji z finałów trzeciego sezonu rozgrywek ESL Pro Series (EPS) – najbardziej prestiżowej ligi rozgrywanej w ramach Electronic Sports League.
rozwiń zwiń