Olga Tokarczuk. Noblistka, która zapada się w seriale

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:15
Olga Tokarczuk została wyróżniona literackim Noblem za "narracyjną wyobraźnię, która razem z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 
Audio
  • Noblistka Olga Tokarczuk opowiada o swoim postrzeganiu świata i ulubionym serialu (Stacja Kultura/Czwórka)
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody NoblaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl

Polska pisarka wymieniana była w gronie faworytów do tej nagrody już od kilku lat. Jest autorką powieści i opowiadań, po które sięgają też teatralni twórcy. W miniony wtorek (8.10) pisarka zainaugurowała w Warszawie przegląd "Nowe Formy Teatru", wygłosiła wykład "Bezradność narracyjna - nowa dolegliwość ludzkości". 


1200x660_PR4_nobel-literatura_01a-03.jpg
Stacja Nauka Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

To, co tworzy Olga Tokarczuk, określa się jako twórczość pełną tajemnic i nostalgii, twórczość, w której drzemie moc, która porusza ludzi na różnych szerokościach geograficznych. Według specjalistów fenomen jej literatury kryje się w unikalnym snuciu opowieści. 

- Jestem przekonana, że świat przede wszystkim istnieje w opowieściach o nim, że kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat - mówiła Olga Tokarczuk, podczas swego wykładu. - Olbrzymie znaczenie ma to, jak myślimy o świecie i jak o nim opowiadamy - dodała. 

Noblistka zaznaczyła, że brakuje nowych sposobów opowiadania o świecie. Na pytanie Oli Opali: czy mamy do czynienia z kryzysem opowieści, odpowiedziała: - Próbowałam na papierze napisać kilka takich swoich myśli, wątpliwości, intuicji - nie mam poczucia totalnego kryzysu - podkreśliła. - Ale mam poczucie niewystarczalności niektórych form i tego, że jesteśmy mamieni innymi formami - dodała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 10.32

pj/kd

Czytaj także

Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:52
W 2018 roku Komitet Noblowski nie przyznał literackiej nagrody Nobla. W związku z tym 10 października zostanie ogłoszonych dwóch laureatów. 
rozwiń zwiń