Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:52
W 2018 roku Komitet Noblowski nie przyznał literackiej nagrody Nobla. W związku z tym 10 października zostanie ogłoszonych dwóch laureatów. 
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o literackich Noblach (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Africa Studio

- Całe zamieszanie z literacką nagrodą Nobla w 2018 roku poprzedziły przykre wydarzenia. Na fali akcji #metoo okazało się, że mąż jednej z członkiń Komitety Noblowskiego został oskarżony przez kilkanaście kobiet o molestowanie seksualne i gwałt. Za te czyny został nawet skazany - mówi Kinga Michalska. - Okazało się też, że ta sama osoba oskarżona jest o przecieki, czyli wypuszczanie do mediów kontrolowanych informacji o laureatach nagród Nobla. To dało początek przyglądania się Komitetowi jako instytucji. 

Członkowie Akademii wybierani są dożywotnio. Po skandalu opisywanym przez Kingę Michalską niektórzy z jej członków domagali się rezygnacji kolegów związanych z tą przykrą sytuacją. Część zdecydowała się odejść w związku z pogłoskami o molestowaniu.   

Kinga Michalska podkreśla jednak, że skandali w dziejach literackiego Nobla nie brakuje. Już sama decyzja o przyznaniu pierwszej nagrody w 1901 roku francuskiemu pisarzowi Sullyemu Prudhomme, dziś może być uznana za kontrowersyjną. 50 lat po ogłoszeniu tego laureata zostały ujawnione dokumenty z tajnych obrad. Wiemy, że w tym samym czasie rozpatrywano również kandydaturę Lwa Tołstoja, która dziś wydaje się dużo bardziej uzasadnioną. 

- Bywało też tak, że Nobla dostawali członkowie Akademii - co jest dwuznaczne moralne, choć nigdy nie można było głosować na siebie - podkreśla gość Kasi Dydo. 

Do tej pory literackiego Nobla przyznano 114 autorom, w tym gronie jest jedynie 14 kobiet. A jakie szanse na Nobla w tym roku ma Olga Tokarczuk? Czy wciąż w zakładach bukmacherskich liczą się nazwiska Adama Zagajewskiego czy Milana Kundery? O tym m.in. w rozmowie ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Kinga Michalska

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 11.39

pj

Czytaj także

Polecamy książki. "Hazel Wood" - Alicja w krainie mroku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 13:20
"Hazel Wood" to pełna tajemnic powieść młodzieżowa Melissy Albert. Autorka balansuje na granicy baśni, horroru i powieści przygodowej dla młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: "Zagubieni" Kevina Wignalla

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:57
To powieść przygodowa opisująca historię grupy nastolatków ocalałych z katastrofy samolotu, którym lecieli na szkolną wycieczkę. Zmuszeni są radzić sobie w odciętym od cywilizacji deszczowym lesie, gdyż żaden z dorosłych nie przeżył wypadku.
rozwiń zwiń