Trudne Polaków wyjazdy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 15:47
W czasach PRL-u średnio wydawano 20-30 tysięcy paszportów rocznie – dowiadujemy się z książki "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989”, która bierze udział w konkursie na "Książkę Historyczną Roku".
Audio

Już w niedzielę poznamy wyniki prestiżowego konkursu dla książek o tematyce historycznej. W związku z tym faktem nasz reporter Błażej Prośniewski pochylił się nad biorącym udział w zawodach dziełem "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989” autorstwa Dariusza Stoli, który jako pierwszy pokusił się o całościowe uchwycenie tematu zagranicznych wyjazdów Polaków w latach 1949-1989.

- Daty te nie zostały wybrane przypadkowo. W 1949 roku Europę podzieliła "żelazna kurtyna" i tak długo jak ona istniała wyjazdy i przyjazdy do Polski były utrudnione – mówił w audycji "Pod Lupą" Błażej Prośniewski - W szczytowym roku 1950 z Polski odbyło się tylko 1500 wyjazdów na Zachód, głównie dyplomatów.

 Sytuacja poprawiła się w latach 70. za czasów Gierka, kiedy dostrzeżono, że wyjazdy zagraniczne przynoszą korzyści gospodarcze w postaci napływu dewiz. Zaczęto więc organizować liczne wycieczki zagraniczne. Jeden z takich "turystycznych" wyjazdów wspominał w audycji prof. Marek Okólski z Ośrodka Badań nad Migracjami UW: - Pamiętam jak mój ojciec był kiedyś pilotem takiej wycieczki, która udawała się na mecz piłkarski do Hiszpanii. Już w Niemczech na pokładzie autokaru zostało tylko 3 kibiców, a w Hiszpanii porzucił go nawet kierowca.

Więcej na temat problemów Polaków z zagranicznymi wyjazdami w minionych latach, ale też o migracjach, które miały miejsce w ostatnich latach, dowiesz się słuchając dźwięku "Migracje Polaków w latach 1949-2011".

(bch)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stara muzyka - nowy taniec

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 17:54
Festiwal w Poznaniu oraz nominacja do nagrody Książka Historyczna Roku.
rozwiń zwiń