Nowa książka Zygmunta Miłoszewskiego - sensacyjnie o sztuce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 14:07
Twórca prokuratora Szackiego postanowił na jakiś czas porzucić swojego bohatera i kryminały. Uciekł w świat sztuki, zagadek i akcji w thrillerze "Bezcenny". W tej powieści oberwało się też politykom.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski opowiada o swojej najnowszej książce "Bezcenne" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kuba Kukla i Zygmunt Miłoszewski
Kuba Kukla i Zygmunt MiłoszewskiFoto: Wojciech Kusiński

Zygmunta Miłoszewskiego znamy jako autora kryminałów i książek dla dzieci, tym razem pisarz sięgnął po inny gatunek - thriller.
- W tej książce jest wiele wszystkiego. Chciałem żeby tak było dużo: bohaterów, wydarzeń, tajemnic, akcji - mówi autor powieści "Bezcenny". - Tu wiele rzeczy nie jest tym, czym się wydaje. Takie nagromadzenie wątków i akcji okazało się bardzo mozolną pracą. Myślę, że w czasie redakcji napisałem tę książkę ze 2 - 3 razy, od nowa - sprawdzając, szlifując - wyjaśnia. 
Ze względu na skomplikowaną budowę i bogactwo wątków powieść "Bezcenny" można zaliczyć do grona genialnych książek, które pamiętamy z dzieciństwa, w którym wyobraźnia i warsztat autorów nie miały granic. - Literatura jest tą dziedziną, gdzie nie ma ograniczeń budżetowych, to nie jest film, możemy sobie pozwolić na epickość - mówi autor "Bezcennego".
W powieści Zygmunta Miłoszewskiego odnajdziemy 4 główne postaci, bardzo różne, ale łączy je wspólny cel, muszą odszukać coś bardzo wartościowego.
- Do dziś ponad 60 000 dzieł sztuki jest na liście zaginionych, od czasów wojny. Dzieło Rafaela "Portret Młodzieńca" jest najcenniejszym z nich - mówi Zygmunt Miłoszewski. - Jedna urzędniczka dostaje zlecenie, żeby go odzyskać. Działania jakie musi podjąć, niekoniecznie należy zaliczyć do legalnych - dodaje.
Autor przyznaje, że długo przygotowywał się do pisania tej książki. Dzięki temu znajdziemy w niej mnóstwo informacji z historii sztuki. Nie brakuje też prztyczków w stronę polityków - Zygmunt Miłoszewski wykorzystał okazję, by powiedzieć im co myśli o ich działaniach w strefie kultury.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura

Czytaj także

Salman Rushdie - pisarz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:20
Przez 13 lat żył pod stałą ochroną policji, bo wrogość skierowana przeciwko niemu nie ograniczała się tylko do słów. W cyklu literackim "Look na Book" prezentujemy sylwetkę Salmana Rushdiego, autora "Szatańskich wersetów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła jest kobietą: "Mistyka kobiecości" i "Żywe lalki"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Perfekcyjna pani domu nie istnieje i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Lepiej sięgnij po "Mistykę kobiecości" oraz "Żywe lalki" - literaturę feministyczną, która zmusza do refleksji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Sidor: zależało mi na dynamice, a nie faktografii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:00
"Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" - książka Doroty Sidor prowadzi nas po zakamarkach pałacu w Wilanowie - letniej siedzibie króla, a wędrujemy w poszukiwaniu wydry - królewskiego pupila.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Syrwid: bohaterką "Bogactwa" jest pamięć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 11:00
Z wykształcenia filmoznawca, publikuje felietony i recenzje o filmie. I choć nie jest jej obce zagadnienie grafomanii Marta Syrwid sama też zdecydowała się sięgnąć po pióro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duża literatura w małej pigułce

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 13:47
Literatura Roberta Bolano to przykład spektakularnej pośmiertnej kariery pisarza. Doris Lessing potrafi idealnie kondensować treści. Ich książki to świetna literatura.
rozwiń zwiń