Marta Syrwid: bohaterką "Bogactwa" jest pamięć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 11:00
Z wykształcenia filmoznawca, publikuje felietony i recenzje o filmie. I choć nie jest jej obce zagadnienie grafomanii Marta Syrwid sama też zdecydowała się sięgnąć po pióro.
Audio
  • Pisarka Marta Syrwid opowiada o swoim "Bogactwie" (Kontrkultura/Czwórka)
Marta Syrwid
Marta Syrwid

 - Jedną z moich pierwszych prób literackich było opowiadanie, w którym opisywałam kolory - wspomina Marta Syrwid. - Po latach widzę, że często wracam do tej poetyki, ale nie wiem, czy to świadczy o mojej oryginalności, czy też jestem do kogoś podobna, bo przyznam szczerze, że nie czytam polskiej literatury współczesnej. A przynajmniej od roku nie wpadała w moje ręce żadna interesująca pozycja.

Syrwid zaczynała od "Czkawki" - debiutanckiego zbioru opowiadań, potem było "Zaplecze", teraz przyszedł czas na "Bogactwo", którego bohaterką jest ofiara gwałtu: - Gwałt był mi tu potrzebny, żeby rozłupać pamięć mojej bohaterki - przyznaje autorka książki. - Wydaje mi się też, że w procesie twórczym potrzebuję silnego punktu, wokół którego zorganizuję narrację.

W "Bogactwie" główną postacią jest Pat. Dziewczyna wynajmuje mieszkanie i obsesyjnie w nim sprząta, a jednocześnie gromadzi rzeczy, które znajdzie na śmietniku. Towarzyszą temu wspomnienia o związkach, w których się znalazła i kiedy pojawia się gwałt czytelnik zmuszony jest zrewidować wszystkie zebrane dotąd informacje.

 - Na formę tej książki duży wpływ miały moje studia filmoznawcze - przyznaje gość "Kontrkultury". - Postanowiłam opowieść skonstruować tak, jak pisze się scenariusze filmowe. Każda scena to zamknięta całość z, mam nadzieję, wyraźną puentą.

"Bogactwo" ukazało się w marcu tego roku nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA literatura

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki pilnie poszukiwane!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 11:50
Zwracamy się do każdego, kto pisał dzienniki w XX wieku, żeby podzielił się z nami swoimi zapiskami - apeluje Ośrodek KARTA, inicjator projektu "Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych".
rozwiń zwiń