W Indiach świętują urodziny Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 11:39
W indyjskim stanie Meghalaja uroczyste obchody urodziny muzyka odbywają się od 38 lat.

W indyjskim stanie Meghalaja kilkaset osób obchodziło przypadające 24 maja 69. urodziny Boba Dylana, legendy światowego rocka. Tradycja wspólnego świętowania urodzin muzyka przez fanów jego twórczości z północno-wschodnich Indii trwa nieprzerwanie od 38 lat. Bob Dylan urodził się 24 maja 1941 roku.

Wspólne śpiewanie utworów Boba Dylana z okazji dnia urodzin artysty zapoczątkował w Meghalaji miejscowy muzyk Lou Majaw. Sam grał i śpiewał utwory Dylana jako młody artysta zarówno w rodzinnych stronach, jak i w klubach muzycznych Kalkuty. Tradycja grania współczesnej muzyki rockowej rozwijała się w Shilongu, stolicy Meghalaji, przez ostatnich kilkadziesiąt lat, i stworzyła w tym mieście największe centrum rockowe w Indiach. Miasto to jest także kolebką czołowych zespołów rockowych w tym kraju. Rokrocznie odbywają się tu koncerty indyjskich zespołów rockowych gromadzące wielotysięczną publiczność. W Shilongu koncertowały w ostatnich latach także zespoły zagraniczne, między innymi Iron Maiden, The Scorpions i U2.

Popularność rocka w północno-wschodnich Indiach jest formą kontestacji kultury indyjskiej przez autochtonicznych mieszkańców tych ziem, którzy nie w pełni identyfikują się z indyjską tradycją.

IAR/Krzysztof Renik

Czytaj także

"Tribute from Asia". Fryderyk Chopin w Indiach.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 16:24
Galowy koncert w indyjskim mieście Pune zainaugurował obchody roku Fryderyka Chopina w Indiach. Kolejne recitale odbędą się między innymi w Delhi, Kalkucie oraz Bengaluru
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt na ulubioną pieśń Boba Dylana - wyniki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 04:16
25 kwietnia 2010, godz. 23:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od włóczęgów do hippisów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2009 12:00
W najbliższym odcinku Historii Muzyki Rozrywkowej "Od włóczęgów do hippisów" historia amerykańskiej muzyki folk od Pete Seegera i Woody'ego Guthrie aż do Boba Dylana,któremu poświęcimy najwięcej uwagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bunt sie dobrze sprzedaje.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2009 12:00
Dylan gra juz nie akustycznego ale elektrycznego rocka.Folkrockowcy na zachodnim wybrzezu stanow tworza love generation-pokolenie milosci.All you need is love,wojna w Wietnamie i festiwal w Monterey.W rolach glownych Paul Simon,David Crosby,Roger McGuinn,John Lennon,Neil Young, Art Garfunkel.
rozwiń zwiń