Sędziowie odsunięci do końca rundy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 02:11
Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Janusz Eksztajn poinformował we wtorek, że podjął decyzję o odsunięciu do końca rundy jesiennej T-Mobile Ekstraklasy dwóch sędziów - Adama Lyczmańskiego i Wojciecha Krztonia.

To efekt błędów, jakie wspomniani arbitrzy popełnili w 10. kolejce. W meczu Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok (3:1) sędzia Lyczmański m.in. uznał bramkę dla krakowian mimo faulu Davida Bitona na bramkarzu gości. Z kolei w spotkaniu Polonia Warszawa - Górnik Zabrze sędzia Krztoń nie zauważył, że przy przyjęciu piłki Prejuce Nakoulma pomógł sobie ręką. Kilka sekund później zawodnik gości zdobył gola.

"Podjąłem decyzję o niewyznaczaniu tych arbitrów do prowadzenia spotkań ekstraklasy do końca rundy jesiennej. To autonomiczne prawo przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN. Adam Lyczmański i Wojciech Krztoń będą w tym czasie sędziować w meczach pierwszej ligi i tam szkolić swoje umiejętności. Wkrótce zbierze się Zarząd Kolegium Sędziów, który także zajmie się sędziowaniem w tych meczach, w tym również pracą sędziów asystentów" - poinformował Eksztajn na oficjalnej stronie federacji.

Jak dodano, PZPN wystąpił we wtorek do UEFA o przesłanie informacji na temat meczów Wisła - Jagiellonia i Polonia - Górnik. Jak podkreślił, wstępna ocena analityków nie wykazała żadnych nieprawidłowości. "To nasza reakcja na wydarzenia w minionej kolejce oraz na wpis w internecie ministra sportu Adama Giersza" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa PZPN Agnieszka Olejkowska.

W poniedziałek minister Giersz na jednym z portali społecznościowych umieścił swoją opinię, że kontrowersyjne decyzje sędziowskie z ostatniej kolejki mogą być związane z "match-fixing" (ustawianie wyników meczów) i zakładami bukmacherskimi. Taką sugestię całkowicie odrzucił szef Kolegium Sędziów PZPN: "Arbitrzy wiedzą, jakie są konsekwencje, niektórzy do tej pory się przekonują. To były błędy wynikające ze złego ustawienia, a nie celowe perfidne działanie, które miałoby związek z ustawianiem meczów" - podkreślił na stronie PZPN Eksztajn.

My także mamy nadzieję, że skandaliczne decyzje sędziów wynikały tylko i wyłącznie z ich obiektywnych błędów, a nie były zamierzonym działaniem. Wszak jedna afera związana z ustawianiem meczów w ostatnich latach wystarczy. Podobnego zdania jest zapewne wrocławska prokuratura, która nadal nie może uporać się z oryginalną aferą.

Marek Dziadukiewicz

Czytaj także

Sędzia to zawód wysokiego ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 18:00
Sędziowanie w meczach piłkarskich często wywołuje emocje. Ostatnia kolejka ekstraklasy obfitowała w kontrowersyjne decyzje arbitrów, którzy narazili się na krytykę prezesów, piłkarzy i kibiców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister nie wyklucza związków sędziów z bukmacherami

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 14:20
Adam Giersz zabrał głos w sprawie sędziowania meczów Ekstraklasy. W swojej wypowiedzi minister użył słowa "match fixing" czyli ustawianie wyników rywalizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PZPN prześwietla zakłady bukmacherskie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:50
Polski Związek Piłki Nożnej poprosił UEFA o przesłanie specjalistycznych analiz dotyczących zakładów bukmacherskich dwóch spotkań 10. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
rozwiń zwiń