Up To Date Festival 2018. 10 wybranych występów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 14:11
Up To Date Festival 2018 rozpoczął się 7 września. Łącznie 52 artystów z 9 krajów pojawi się na czterech scenach białostockiego festiwalu. Wybraliśmy 10 artystów, których występy z pewnością zainteresują także te osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z ich twórczością.
Up To Date Festival 2018
Up To Date Festival 2018Foto: Krzysztof Karpiński/mat. pras

Lorn - scena Beats.

Za tym pseudonimem kryje się amerykański producent Marcos Ortega. Tworzy i wydaje od 2006r, ale dał się poznać szerszemu gronu słuchaczy w 2010 roku, gdy wydał album "Nothing Else" w labelu Brainfeeder. Album zebrał świetne recenzje i otworzył Lornowi drogę do podpisania kontraktu z Ninja Tune, owocującego dwoma długogrającymi albumami i kilkoma EP. Oprócz oficjalnych remiksów, singli i kompilacji warto wspomnieć o kompozycjach ścieżek dźwiękowych do gier komputerowych, m.in "Killzone".

Muzyka Lorna wymyka się klasyfikacjom, również dlatego, że w poszczególnych latach jest bardzo zróżnicowana gatunkowo. To co determinuje twórczość Lorna: jest złowieszczo mroczna, sentymentalna i emocjonalna, utkana ambientowymi pejzażami, jednocześnie zbudowana na solidnej podstawie rytmicznej i basowej, z którą artysta lubi eksperymentować. Jest to jeden z niewielu muzyków o których możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że stworzył swoje własne, niepowtarzalne i niepodrabialne brzmienie.

Lorn nieczęsto daje znać światu o swojej aktywności, trudno też usłyszeć go na żywo. Po trwającej od 2015 roku ciszy wydawniczej, muzyk powraca z zapowiedzią nowego albumu "Remnant", który usłyszymy podczas wyszlifowanego specjalnie pod Up To Date występu live!

Goldie - scena Beats

- W mojej muzyce jest wszystko, czego się nauczyłem, wszyscy, których spotkałem i wszystko czego doświadczyłem. A była to niesamowita podróż - mówi Goldie. Nieszablonowy innowator, który zmienił przyszłość sceny jungle przełomowymi produkcjami, które nadal brzmią tak jakby ktoś ukradł je z przyszłości, ma za sobą wyjątkową historię. Zaczynając od domów dziecka w zachodniej Anglii, poprzez tworzenie grafitti w Nowym Jorku i Miami, jako jeden z najsłynniejszych reprezentantów z Wielkiej Brytanii, współpracę z niezwykłymi muzykami jak David Bowie, Noel Gallagher czy KRS-One, Goldie zdecydowanie robił wszystko po swojemu aż po otrzymanie orderu MBE (Member of the Most Excellent Order of the British Empire) z rąk królowej Elżbiety II.

Resina - Centralny Salon Ambientu

Dwa lata po doskonale przyjętym przez europejską krytykę debiutanckim albumie, Resina powróciła z osobistym, "pełnym napięcia i porywającym" wydawnictwem pt. "Traces".

Karolina Rec (Resina) podpisała na początku 2016 roku kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records, a dokładnie z jej „post- klasycznym” oddziałem - 130701. Wspomniany pierwszy album Resiny ukazał się we wrześniu 2016 i jest owocem eksperymentów łączących wiolonczelę z prostymi narzędziami elektronicznymi. Resina wielokrotnie udowodniła, że doskonale potrafi wykorzystać te same narzędzia do występów na żywo.

Karolina na przestrzeni ostatnich dwóch lat stworzyła ścieżkę dźwiękową do "Dnia Czekolady" Jacka Piotra Bławuta (wraz z kompozytorem / perkusistą Hubertem Zemlerem), współpracowała z Zamilską przy kompozycji ‘Closer’ oraz zagrała koncerty w całej Europie dzieląc scenę m.in. z Sarah Neufeld, Godspeed You! Black Emperor , Owenem Pallettem, Hauschką i Ian’em William Craig’iem.

Bvdub live – Centralny Salon Ambientu

Bvdub to Brock Van Wey urodził się i wychował w okolicach zatoki San Francisco. W latach 80-tych poświęcił się lokalnej scenie rave, a w 1991 r. rozpoczął karierę dodżejską i promowanie deep-housowych i ambientowych imprez, aby po 10 latach rozwoju uciec do Chin w 2001 r. w 2006 r. zaczął produkować swoją muzykę, której wyraźnie emocjonalne i hipnotyczne brzmienie przyciągnęło takie wytwórnie jak Styrax, Millions of Moments, czy Meanwhile, aby w stopniowo przejść do jego słynnych ambientowych epopei, dla których n5MD, Glacial Movements, AY, Darla i inne stały się domem. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie dalej króluje jako najbardziej twórczy artysta ambientowy wydając takie prace jak „Epilogues for the End of the Sky” czy gigantyczne dzieło „Heartless” na n5MD. „A Different Definition of Love” w 2018 r. to 30 i nie ostatni album w jego dorobku.

Żabson - scena Beats

Utalentowany reprezentant nowej fali na polskiej scenie hip-hop. Urodzony w 1994 roku raper swoją karierę zaczął od bitew freestyleowych, które przyniosły m.in. dwa zwycięstwa kieleckiej edycji Arrogant Freestyle Battle. Znany jest z nowoczesnego flow, abstrakcyjnych gier słownych i nietuzinkowych konceptów artystycznych. Sznytu scenicznego nabrał występując m.in. jako hypeman u boku legendy polskiej sceny - Borixona. Ponadto ma na koncie współpracę ze jej ścisłą czołówką, jest członkiem kolektywu SB Maffija, a jego koncerty wyróżniają niezwykła żywiołowość i doskonały wartsztat. Swoje odważne pomysły i rosnącą popularność przekuł w sukces pierwszego solowego albumu, który ukazał się w bieżącym roku.

Face - scena Beats

Rosyjski raper, który stał się sławny dzięki swoim prowokacyjnym i szczerym tekstom. Począwszy od 2016 roku każdy nowy utwór, mini album czy klip to miliony wyświetleń i miliony kontrowersji. Cloud-rapowy i trapowy klimat, świetny dobór bitów, odważne, ironiczne, często humorystyczne teksty, przywiązanie do wszystkiego, co rosyjskie, dały mu z miejsca status gwiazdy w Rosji oraz ikony rosyjskiej młodzieży na świecie. Ivan wystąpi po raz pierwszy w Polsce podczas festiwalu Up To Date!

Cio D’Or - scena Pozdro Techno

Jak sama się określa jest architektem dźwięków, kompozytorką i didżejką. Jej muzyka wywodzi się z idei, które rozwija i wplata w swoje emocjonalne, ekstrawaganckie, charyzmatyczne, kinematograficzne, czasami poetyckie brzmienie. Jak twierdzi, jej muzyka dąży do osiągnięcia nieskończoności pomiędzy źródłem a rozwojem.

W swoich setach stara się wynajdywać autentyczne i głębokie osiągnięcia muzyczne, nie zapominając o perełkach z przeszłości. Korzystając z muzycznych źródeł, Cio D’or odzwierciedla nowe w starym i vice versa, pozwala muzyce żyć i rezonować w chwili obecnej i w przyszłości.

LUXOR (Antigone & Shlømo) LIVE - scena Pozdro Techno

Niełatwo jest zapracować na tytuł mentora francuskiej sceny techno. Udało się to jednak Antigone wprowadzającemu właśnie do klubów nowe pokolenie francuskich producentów i DJ-ów. Jego styl został wielokrotnie określony jako bardzo osobisty, emocjonalny i nierzadko nacechowany melancholią. Ta wrażliwość i idąca za nią umiejętność świetnego doboru płyt zaskarbiła mu uznanie bywalców paryskiego Concrete, gdzie od 5 lat jest DJ-em rezydentem. Szerokim echem odbiła się też jego współpraca z François X przy Dement3d a jako remikser dał się poznać za sprawą reedycji klasyka "Positive Education" i ugruntowanej już współpracy z takimi labelami jak Soma Quality czy Token.

Shlømo - HIGGS X Dynamic Reflection Labelnight

Shlømo jest obecnie jedną z ważniejszych twarzy francuskiej, undergroundowej sceny techno. Na tę zaszczytną pozycję pracował przez kilka lat, podczas których obdarowywał nas za sprawą swojej wytwórni Taapion Records, kolejnymi utworami o bardzo charakterystycznej gamie brzmień. Wyróżnia go styl, w którym słychać lata Djskich doświadczeń: świetnie łączy surowe, właściwe sobie groove’y z niemal hipnotycznymi przestrzeniami. Jego live sety to bardzo aktywna podróż a zarazem zaproszenie do kreatywnej przestrzeni, w której tworzy w oparciu o analogowe klasyki i cyfrowy hardware.

Phase Fatale - scena Pozdro Techno

Projekt techno urzędującego w Berlinie dja i producenta Haydena Payne'a, który pochodzi z Nowego Jorku. Zapoczątkowany w 2013r. projekt Phase Fatale był ujściem dla jego własnych interpretacji industrialnego techno. Z charakterystycznym programowaniem perkusyjnym, ciętymi syntezatorami i ponurymi samplami, stworzył styl muzyczny, który przekształcił się w nową tożsamość elektroniczną.

Nanook of the North - Centralny Salon Ambientu

Kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski, wybitny przedstawiciel nurtu neoclassical, zasłużenie chwalony za wydany w ubiegłym roku album "Rite of the End". Piotr "Hatti Vatti" Kaliński - był gitarzysta punkowego Gówna, obecnie ceniony i wszechstronny producent, znany z nagrań solowych, ale też współpracy m.in. z Noonem i Misią Furtak. Wydawać by się mogło, że niewiele ich łączy, ale pozory mylą. Płytą nagraną na Islandii, która jest nową ścieżką dźwiękową do blisko stuletniego filmu dokumentalnego "Nanuk z Północy" Roberta J. Flaherty’ego, Wesołowski i Kaliński stworzyli spójny, wiarygodny muzyczny świat. Miejsce piękne i zimne, przyciągające i niepokojące zarazem. Debiut Nanook of the North znajdziecie na listach najlepszych polskich płyt 2018 roku.

mat. pras./kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA muzyka hp
Czytaj także

Animal Bar: w muzyce liczy się każdy detal

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 11:00
Animal Bar to warszawski zespół grający indie i rocka alternatywnego. Muzycy opowiadali w Czwórce o swojej twórczości i zagrali akustycznie w naszym studiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń