Kolędy, prezenty i... Czwórka w głośnikach. Polecamy się na święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 20:16
Prezenty rozdane, choinki wciąż lśnią ciepłym blaskiem, kolejne kawałki świątecznych ciast znikają z pater. To czas, by rozciągnąć się wygodnie na kanapie i włączyć Czwórkę. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Larina Marina

Wprowadzenie w świąteczny nastrój zaczęliśmy już we wtorkowy poranek, gdzie w "Stacji kultura" razem z prowadzącą, Kasią Dydo wysłuchaliśmy śledziowych historii. W książce "Ambasada Śledzia" poza przepisami znajdziemy zapiski z podróży i przeróżne morskie i kuchenne opowieści. Jej autorka Marta Sawicka-Danielak uchyliła nam rąbka śledziowych tajemnic. Zapytaliśmy ją m.in. czy słynny śledzik jest typowo polskim daniem? Jak smakuje z czekoladą? Jak długo żyją śledzie i w jaki sposób się ze sobą komunikują. 

Jeszcze przed godz. 11.00 Weronika Puszkar zabrała nas do Birmingham, gdzie możemy oglądać najnowszy mural Banksy'ego, który z okazji Świąt postanowił zająć się tematem bezdomności zwierząt. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

. . Scar of Bethlehem. A modified nativity set for the @walledoffhotel

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Po godzinie 15.00 zaprosiliśmy na specjalną audycję Piotra Firana pt. "Wigilijny Czat Czwórki". Poznaliśmy bliżej tradycje związane z Wigilią Bożego Narodzenia, które są wyjątkowe dla każdego regionu w naszym kraju. Sprawdziliśmy, w której części Polski przez cały Adwent słychać grę na ligawkach, gdzie biesiadnicy zajadają się pierogami z jabłkami, w której części Polski prezenty to domena Aniołka, a gdzie nadal przynosi je Gwiazdor. O wigilijnych zwyczajach w swoich rodzinnych domach opowiadali Czwórkowi dziennikarze.

via GIPHY

W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdę razem z Maciejem Szajkowskim wybraliśmy się na Pomorze Zachodnie, gdzie przy wigilijnym stole w audycji "Wigilia z Dikandą – z Góralem i Pomorzanką" spotkaliśmy się z Anną Witczak i Szymonem Bobrowskim z zespołu Dikanda. Ona Pomorzanka, on Góral. Zapytaliśmy, jak wspólnie obchodzą Święta i jakie zwyczaje kultywują. 

W wigilijnej odsłonie "Strefy prywatnej" (godz. 20.05) zastanawialiśmy się, czy gorąca zupa może uratować życie? Mówiliśmy m.in. o działalności dziennikarza Piotra Żyłki, który od 2016 roku wspiera osoby bezdomne ofiarując im ciepły posiłek. 

Wieczorem, tuż po godz. 22.00 zaprosiliśmy do zrelaksowania się z nami przy "Świątecznych klasykach". W audycji Huberta Augustyniaka usłyszeliśmy m.in. obchodzącą  25. rocznica wydania piosenkę "All I Want for Christmas Is You" Mariah Carey czy "Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!", które zostało napisane w... lipcu 1945 roku, a przebojem stało się niemal dekadę później. Zastanawialiśmy się też, kiedy piosenkę można nazwać już klasykiem i które z nich najbardziej kojarzą nam się ze świętami. 

W pierwszy dzień świąt, 25 grudnia usłyszeliście na naszej antenie ulubione świąteczne przeboje. A po godzinie 22.00 zaprasiliśmy na świąteczną odsłonę "Nocy rezydentów", w której spotkaliśmy się z Anją Kraft. Z okazji Bożego Narodzenia przygotowała dla słuchaczy specjalną świąteczną selekcję pod hasłem: "Usiądź wygodnie w fotelu i zjedz jeszcze serniczka".

Kiedy napełnicie już brzuchy świątecznymi smakołykami zapraszamy do włączenia Czwórki drugiego dnia świąt, 26 grudnia. Już po godzinie 14.00 wyjaśnimy, co oznacza sformułowanie "Mukbang po polsku" i jak to się stało, że szturmem podbił amerykański i brytyjski rynek. Zjawisko skupia miliony internautów, którzy wytworzyli własną społeczność, a jej działalność wykracza poza ramy internetu. W jaki sposób może pomóc w codziennym życiu? O tym porozmawiamy w czwartkowe popołudnie. 

Zwieńczeniem naszych świątecznych propozycji będzie wieczorne spotkanie w Strefie prywatnej", w której po godz. 20.00 opowiemy o świętach ratowników. Jak wyglądają, dla kogoś, kto zawsze musi przyjść na dyżur? Czym różni się od "zwykłych" dyżurów i jak długo trwa? Jak ratownicy medyczni spędzają święta? Porozmawiamy o tym z gośćmi Czwórki.

Zapraszamy na świąteczne audycje Czwórki przez cały dzień od wtorku (24.12) do czwartku (26.12).

***

ac/kd/pj