Nagrody Mediów Publicznych 2022. Kto zostanie laureatem w kategorii Muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 14:55
Do tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka nominowani zostali: Łukasz Borowicz - dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki, którego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej; Marcin Pospieszalski -  kompozytor, aranżer, basista, multiinstrumentalista i producent oraz  Renata Przemyk - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
Nagrody Mediów Publicznych 2022
Nagrody Mediów Publicznych 2022Foto: materiały promocyjne

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznych nominowanych w kategorii Muzyka weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański

W ubiegłych latach laureatami NMP zostali Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała oraz Józef Skrzek.

Nagroda została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

Pierwszy raz nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie – laureatem w kategorii Muzyka został Jan Ptaszyn Wróblewski. W 2021 roku wprowadzono nową kategorię główną - Idea – tę nagrodę przyznają rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska -                  w kategorii Obraz i Polska Agencja Prasowa - w kategorii Słowo. Swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę i 100 tysięcy złotych.


NOMINOWANI W KATEGORII MUZYKA

Łukasz Borowicz – to dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki. Jego dyskografia liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Jego nagrania z polską muzyką fortepianową uhonorował również  Magazyn BBC Music.

Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część „radiowego dorobku” stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców . Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Renata Przemyk - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, obecna na polskiej scenie od ponad 30 lat. Debiut z grupą Ya Hozna uznawany jest do dziś za jedną z najbardziej oryginalnych polskich płyt. Twierdzi, że „w muzyce nie ma granic” i potwierdza to swoją twórczością – rock, elektronika, etno, brzmienia akustyczne. To co robi, nazywa „wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych”. Doceniona przez Kapitułę za konsekwencję, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania - od festiwalu w Jarocinie i Opolu, przez sceny teatralne, aż po Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Marcin Pospieszalski - kompozytor, aranżer, basista, multiinstrumentalista i producent. Współtworzył pionierskie grupy nowej fali polskiego jazzu: Young Power, Woo Boo Doo i Tie-break.

Jeden z najbardziej oryginalnych twórców polskiej sceny muzycznej, kompozytor muzyki filmowej (Słodko – gorzki, Demony Wojny wg Goi, Prawo Ojca.) Występował z całą plejadą polskich i zagranicznych gwiazd - SBB, Stanisławem Soyką, ale także Armią i 2 Tm 2,3.

Marcin Pospieszalski w istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej. Od lat nieprzerwanie współpracuje z Radiem jako wykonawca i producent.  W 2017 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


KAPITUŁA

Piotr Beczała – znakomity tenor. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jana Ballarina i odbywał kursy mistrzowskie u takich osobowości muzycznych, jak: Pavel Lisitsian i Sena Jurinac. Po studiach został zaangażowany w Landestheater Linz. W 1997 roku dołączył do zespołu Zürich Opera. Z bogatym repertuarem koncertowym występował z najbardziej znanymi orkiestrami i dyrygentami na świecie. Dyskografia artysty obejmuje dziesiątki albumów CD z szerokim wyborem utworów, od dobrze znanych pozycji repertuarowych, do rzadko wykonywanych utworów, jak: Król Roger Szymanowskiego, Die Rheinnixen Offenbacha (Accord) i Simplicius J. Straussa syna (EMI).

Laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii muzyka w 2020 roku. Kapituła uhonorowała Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata.

Józef Skrzek - pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim - Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. Zawiesili działalność w 1980 roku, reaktywacja nastąpiła w 2000.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

W ubiegłym roku Józef Skrzek został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Polskie Radio doceniło artystę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Jako jeden z nielicznych łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, teatralnej, filmowej, a także pop. Niewielu artystów w Polsce może poszczycić się tak imponującym dorobkiem. Ma na swoim koncie wykonania koncertów fortepianowych z orkiestrą, nagrania płytowe, koncerty muzyki kameralnej z klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, skrzypkami Vadimem Brodskim, Mariuszem Patyrą, saksofonistą Pawłem Gusnarem i flecistką Jadwigą Kotnowską. Współpracował prawie ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami piosenki, w latach 90-tych grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez 6 lat był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, w latach 2002 -2012 występował w duecie z Edytą Geppert, przez dziewięć lat ściśle współpracował z Anną Marią Jopek jako pianista i aranżer. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 22 autorskich, jest posiadaczem 19 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera. Wyprodukował ponad 20 płyt polskim wokalistom.

Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005. Dyrygował ponad 40 orkiestrami, wśród nich: Academy of St. Martin in the Fields, Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Orkiestrą "Wirtuozi Lwowa", NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, AUKSO.

W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy instrumentalne. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał monograficzną płytę w słynnym, londyńskim Abbey Road Studio wraz z orkiestrą Academy Of St Martin in The Fields.

Katarzyna Moś - reprezentantka Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017r.)

Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie wiolonczeli i fortepianu oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracowała z orkiestrą AUKSO przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”.

Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, która miała miejsce podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”.

W 2015 roku wydała swój debiutancki album „INSPINATION”.

W 2018 roku ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym gościnnie zaśpiewała kilka utworów.

21.05.2021 roku miała miejsce premiera płyty z orkiestrą AUKSO “MONIUSZKO200”. Album składa się z CD + DVD w wersji koncertowej z sali NOSPR w Katowicach. Są to nowe interpretacje utworów Stanisława Moniuszki we współczesnych aranżacjach, wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia

Na rynku jest już dostępna najnowsza płyta Kasi Moś z utworami "Karin Stanek" w zupełnie nowych nieoczywistych, nowoczesnych klubowych aranżacjach. W listopadzie odbyła się premiera najnowszego singla pt. "Zapomnij" - do współpracy został zaproszony Leszek Możdżer – również wydany nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Krzysztof Ścierański - basista i kompozytor, ale także – co nie raz zaprezentował – świetny gitarzysta. Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności, dał się poznać jako członek słynnych zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80. grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 150 płyt, które ma w swojej dyskografii.

Zaistniał na arenie międzynarodowej w 27 krajach Europy, grając na festiwalach jazzowych. Uznanie zyskał także w dalekich Indiach, Indonezji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Marek Grechuta, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jarek Śmietana, Tomasz Stańko, Janusz Muniak – byli dla niego najlepszą uczelnią muzycznego kształcenia i doskonalenia. Ze światowej czołówki docenili jego udział we wspólnych koncertach - Pat Metheny, Paul Wertico, Carlos Johnson, Bill Bruford, Will Calhoun, Carl Palmer, Buddy Miles, Esperanza Spalding czy Boby McFerrin. To również twórca sonorystycznych brzmień oraz technik, prekursor unikalnych recitali solowych na gitarę basową i wirtuoz muzyki improwizowanej.

 

Mat.prasowe