Kino drogi. asthma o albumie "nowe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 12:30
asthma - jeden z najciekawszych polskich raperów - wydał nowy album. O krążku "nowe życie" mówi, że to "kino drogi", które mógłby wyreżyserować David Lynch. 
asthma
asthmaFoto: Mariana Hernandez/Def Jam Recordings Poland/mat. prasowe

- "nowe życie" to zupełnie inna stylistyka muzyczna i tematyczna w porównaniu z debiutanckim "manifestem". Już sam fakt, że na krążku znalazło się 15 producentów świadczy o solidnym rozstrzale gatunkowym - mówił w Czwórce artysta. - Oba krążki to dla mnie dwie części historii, które płynnie przeszły w siebie. Pierwszy raz w życiu jestem w stanie powiedzieć, że jestem tak naprawdę szczęśliwy. Że ta droga doprowadziła mnie do miejsca, za które jestem bardzo wdzięczny.

Krytycy muzyczni widzą w nim "głos młodego pokolenia". On sam broni się przed tym określeniem, bo uważa, że to "jest coś, co idzie milionem gardeł, a nie jednym". Mateusz Wardyński, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko rapera pochodzi z Bielska-Białej i jest odpowiedzialny za mikrowstrząs za sprawą singla “Centrala”, który poruszył nie tylko publikę ale i branżę. Jego debiutancki krążek "manifest", który powstał we współpracy z producentem Młodym miał swoją premierę 22.10.2021. asthma swoją autentyczność ugruntował podczas pierwszej trasy koncertowej odwiedzając wraz z zespołem ponad 10 miast by następnie latem zawitać na większej scenie OFF Festivalu, Great September i Sun Festvalu. Na nowej płycie asthmy gościnnie pojawią się m.in. Rosalie., Miętha, HAŁASTRA, Łajzol czy Ofelia. Artysta tym razem postawił na różnorodność oddając każdy utwór innemu producentowi, więc znajdziemy tam twórczość m.in. 1988, SHDOW, Moo Latte czy ka-meal.

"nowe życie" to nie ostatnie dwa słowa artysty w tym roku. Niedługo po premierze płyty ukaże się serial, w którym asthma gra jedną z ról pisząc do niego wiersze własnego autorstwa. Muzycznie na horyzoncie widnieje kolejne wydawnictwo, które na ten moment pozostaje tajemnicą.

***

Na "Muzyczny Lunch" - w środę (07.06) o godz. 13.00 - zaprasza Ula Kaczyńska.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hip-hop rap
Czytaj także

Filip Kalinowski: dzieci transformacji w rapie znalazły otuchę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 14:20
- Postrzegam rap jako muzykę folklorystyczną. To świetne medium opowiadające o świecie z perspektywy bloku, podwórka, chodnika i ławki, ale także sposób mówienia o mieście, o kraju i specyficznej dekadzie lat 90. - mówi Filip Kalinowski, autor książki "Niechciani, nielubiani".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawy w laboratorium dźwięku. Barto Katt i Koza o płycie "GEAR 3000"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 15:30
Młodzi, zdolni, nieobliczalni i skorzy do eksperymentów - tandem Barto Katt i Koza wydał płytę "GEAR 3000". - Każdy z nas trochę zastanawia się, co przyniesie trzecie millenium. Nasza wizja nie jest optymistyczna. To świat, który został zniszczony, a my utknęliśmy gdzieś pomiędzy czasami i jako obcy nie rozumiemy tego, jak to się stało - opowiadają muzycy.  
rozwiń zwiń