Disco polo - tego się słucha w tajemnicy!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 16:30
Radia nie puszczają piosenek disco polo, ci artyści nie występują też w telewizji. Mimo to na swoich koncertach zbierają rzesze fanów, a ich piosenki mają miliony odsłon w internecie. Czy słuchamy disco polo wtedy, gdy nikt nie widzi?
Audio
Disco polo - tego się słucha w tajemnicy
Foto: Glow Images/East News

Ostatnio o artystach z nurtu disco polo robi się coraz głośniej. Zespół Weekend podbił już serca wielu Polaków i za chwilę jedzie w trasę koncertową na Zachód.Tymczasem o disco polo nie wygłasza się zbyt pozytywnych opinii.

Mówi się, że to wyraźny kierunek polskiej kultury popularnej, która zrodziła się z kompleksów, że chcieliśmy pokazać światu, że też wiemy, co to syntezator. Niektórzy w swych opiniach idą krok dalej - padają oskarżenia o grafomanię, prymitywną melodię i estradowy kicz, czyli, w szerszym kontekście, o przaśne świntuszenie suto zakrapiane alkoholem i brak samokrytycyzmu.
A może właśnie dzięki disco polo mamy szansę przebić się na światowe sceny muzyczne. Ten gatunek to przecież połączenie swojskości i nowoczesności. Radosław Muniak z SWPS uważa, że muzyka ludowa i disco polo spełniają podobne funkcje społeczne  - funkcje odpustu, integracji i zabawy. - Pieśni zespołu Mazowsze i klasyków disco traktują o tym samym - mówi ekspert w Czwórce.
Do Czwórki na zaproszenie Magdaleny Schejbal zaproszenie przyjął Bartek Padyasek z zespołu D-Bomb. Mimo że na scenie gra już 15 lat, na koncertach witają go pełne sale fanów, to pierwszy raz gościł w radiu. - Gramy bardzo dużo koncertów w warszawskich klubach i zawsze jest pełna sala - mówi gość Czwórki. - Nie wstydzę się swojej muzyki. Robię ją tylko dla zabawy - dodaje.

Bartek Padyasek zaznacza, że zespół D-Bomb kiedyś zaliczany był do nurtu polskiego dance'u, który dziś zlał się z disco polo. On sam dostrzega różnice w tym gatunku. - Denerwuje mnie, gdy moją muzykę porównuje się do Bayer Fulla, czyli muzyki biesiadnej i weselnej - przyznaje.
Jak to jest być muzykiem disco polo, czy są to łatwe pieniądze i kariera, Magda Schejbal rozmawiała z liderem D-Bomb. O znaczenie tego znienawidzonego, a po cichu słuchanego, nurtu muzycznego zapytała znawcę i badacza tematu Roberta Zydla - posłuchaj.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA rozrywka

Czytaj także

"Masz i pomyśl" od WWO

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 09:30
Kultowy album, po wielu latach doczekał się w pełni zasłużonej, dwupłytowej reedycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grabaż: grozi nam powrót krwiożerczego matriarchatu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:30
"!TO!" to szósty studyjny krążek Grabaża i Strachów na Lachy, który, mało brakowało, a byłby płytą solową. Album ukazał się 9 lutego i od razu znalazł się na 2 miejscu OLiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedaleko pada jabłko od... znanego rodzica

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 11:20
Słynna mama albo tata na pewno ułatwia start w dorosłe życie. Bywa jednak, że najbardziej utalentowanym dzieciakom nie udaje się wyjść z cienia utytułowanych rodziców. Najłatwiej to zaobserwować w show biznesie...
rozwiń zwiń