Pedro Almodóvar - reżyser kobiet

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:00
- Świat jest zbyt ciekawy, żeby przeżyć go w z góry określonej roli - mówił w jednym z wywiadów. Dlatego też Pedro Almodóvar nie ogranicza się do jednej aktywności. Pisał opowiadania, grał w punkowej kapeli, robił komiksy, udzielał się w teatrze. Teraz tworzy scenariusze, reżyseruje, produkuje i jest jedną z największych osobowości współczesnego kina.
Audio
  • Pedro Almodóvar - na czym polega fenomen jego twórczości? (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Reżyser Pedro Almodóvar oraz aktorki Carmen Maura i Penelope Cruz na pokazie filmu Volver w Barcelonie.
Reżyser Pedro Almodóvar oraz aktorki Carmen Maura i Penelope Cruz na pokazie filmu "Volver" w Barcelonie. Foto: PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ

- Jeśli ktoś deklaruje, że lubi filmy Almodóvara, to ja już mniej więcej wiem, z kim mam do czynienia - mówi krytyk filmowy Tomasz Raczek. - To osoba nieco zakręcona, bardzo otwarta obyczajowo, wrażliwa, ale nie bojąca się wyjśc poza normalność. Bo, żeby docenić twórczość hiszpańskiego reżysera te cechy są niezbędne.

Almodóvar, podobnie jak słynny rycerz stworzony przez Cervantesa, urodził się w La Manchy w Hiszpanii. I podobnie jak Don Kichot marzył o wielkim świecie i sławie. - Miejsce, gdzie dorastał było niewielką, ubogą mieściną. Bez perspektyw na przyszłość. Rodzice chcieli, by kształcił się na księdza. Okazało się jednak, że mieszczące się nieopodal kino, było dużo bardziej atrakcyjnym miejscem niż szkolna ławka - opowiada dziennikarka Karolina Sulej. - Jako 16-latek Almodóvar wyprowadził się do Madrytu, przez wiele lat pracował dorywczo. Wreszcie, jako etatowy pracownik największej hiszpańskiej firmy telekomunikacyjnej mógł sobie pozwolić na zakup pierwszej kamery. I wtedy wszystko się zaczęło.

Plakat
Plakat do filmu

Almodóvar wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, którego nie da się pomylić z niczym innym. - To jest estetyka sięgająca po bardzo wyraziste kolory i osobowości. Niezależnie, czy to są jego wczesne produkcje, czy te najnowsze, bardziej wyciszone, widać w nich ręke mistrza - ocenia krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski. - Almodóvar kocha wyraziste kobiety i ma swoje ulubione aktorki: Carmen Maura, Victoria Abril, Rossy de Palma. Jego bohaterki są świadomie przerysowane, rozbujane emocjonalnie, często na skraju załamania nerwowego. Ale gdzieś pod tą pozorną histerią kryją się prawdziwe dramaty i prawdziwe uczucia.

Reżyser wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że mocno wierzy w kobiecą solidarność i w to, że ludzkość przetrwała wiele właśnie dzięki niej. Dlatego też w swoich filmach portretuje świat kobiet, a o jego opowieściach krytycy mówią "almodramy". - Almodóvar bardzo kochał swoją matkę. Uważał, że była wyjątkową kobietą, która zawsze go wspierała - mówi Sulej. - To była silna i dumna postać, świadoma swojego miejsca i czasu. Ten wzór kobiecości zresztą przewija się w całej twórczości reżysera, ale najpełniej został wyeksponowany w filmie "Volver", w którym zagrała jedna z muz Almodóvara, Penelope Cruz.

Za swoje filmy Almodóvar otrzymał wiele nagród - w tym te najważniejsze: Oscara za "Porozmawiaj z nią" oraz Złote Palmy za "Wszystko o mojej matce" i "Volver". Jak donosi hiszpańska prasa, obecnie reżyser pracuje nad biografią kontrowersyjnej włoskiej śpiewaczki. Premiera "Miny" planowana jest na 2015 rok.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino reżyser
Czytaj także

Julia Kolberger: w kinie interesuje mnie kobiecy punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:00
Już się nie zżyma na określenie "Woody Allen w spódnicy" i uparcie pracuje nad własnym stylem. Krótkim metrażem "Mazurek" udowodniła, że ma talent. Teraz Julia Kolberger myśli o fabularnym debiucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wes Anderson przefiltrował Europę Wschodnią przez kino

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 20:00
Uwielbia barokowy przepych i przywiązuje uwagę do każdego szczegółu, bo wie, że w nim tkwi diabeł. Z podobną dbałością dobiera aktorów. W "Grand Budapest Hotel" występuje plejada gwiazd, a zarządza nimi jedyny taki wirtuoz - Wes Anderson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak filmowcy zdobywali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:30
- Pogłoski o śmierci westernu są mocno przesadzone - uważa krytyk filmowy Sebastian Smoliński. - To podstawowa dla Amerykanów forma opowieści filmowej i rodzaj mitycznego kina historycznego. Według mnie ten gatunek ma zagwarantowaną nieśmiertelność.
rozwiń zwiń