Trening mentalny w sporcie jest równie ważny jak talent

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 11:23
Popularne porzekadło głosi, że w wielu sytuacjach tylko spokój może nas uratować. Nie inaczej jest w sporcie. Nic więc dziwnego, że coraz większą rolę w wielu dyscyplinach odgrywają trenerzy mentalni, którzy wydatnie pomagają zawodnikom w osiąganiu jak najlepszych rezultatów.
Audio
  • - Głowa odgrywa w sporcie nie mniejsze znaczenie niż talent i praca - przekonywał trener mentalny Remigiusz Kinas (Czwórka/4 Bieg)
Trening mentalny w sporcie jest równie ważny jak talent
Foto: Glow Images/East News

Remigiusz Kinas, trener mentalny, przekonywał w "4 biegu", że sukcesy biegaczy, zarówno zawodowców, jak i amatorów, to w równej mierze zasługa ciężkiego treningu, talentu, jak i odpowiedniego nastawienia psychicznego. Nie da się oddzielić jednego od drugiego, jeśli marzy się o postępie. - W głowie bowiem dokonuje się odpoczynek, właściwe zrozumienie wielu procesów, od których zależą nasze wyniki. Trzeba pomyśleć, w jaki sposób się relaksować, jak dbać o regenerację. To niezwykle istotne w ramach przygotowań do startu.
Kilka tygodni ostrych treningów za nami. Wydaje się, że jesteśmy idealni przygotowani, żeby właśnie tego dnia pobić rekord, osiągnąć najlepszy wynik w życiu. Tymczasem stajemy na linii startu i... - Czasem wtedy koncentracja ucieka. Dzieje się to zarówno przed rozpoczęciem biegu, jak i w jego trakcie. Ktoś znajomy nas wyprzedza i rozpoczynają się dialogi wewnętrzne, na które musimy być przygotowani - przekonywał Kinas.
PRZECZYTAJ: Paulina Holtz lubi dać sobie w kość

Taką sytuację doskonale znają maratończycy. Nawet osoby z dużym doświadczeniem zazwyczaj po mniej więcej trzydziestu kilometrach zaliczają spadek formy i zaczynają bardzo poważnie myśleć, czy nie powinny zejść z trasy. - Wtedy trzeba przepracować jakieś procedury z naszą głową, żeby ona nam pomagała nie tylko dotrwać do końca, ale również być zadowolonym ze swojego wyniku - zauważył trener. Dodał przy tym, że nasze myślenie potrafi być podstawowym hamulcem, ponieważ mamy zakodowany w genach mechanizm obronny, który uaktywnia się w momencie odczuwania dyskomfortu.
Nad tymi odruchami da się zapanować. Udowadniają to treningi prowadzone przez gościa Czwórki. - Zajęcia mentalne, to uczenie pewnych umiejętności. W psychologii sportu jednym z najważniejszych narzędzi jest ustalanie celów. To obniża poziom stresu, ustala kierunki działania - spuentował Kinas.
Zobacz także: Trening z Kariną Terzoni i Tomkiem Romanowskim <<<
Jak często odbywają się takie treningi? Po jakim okresie przyniosą one zauważalną poprawę osiąganych wyników? O tym przekonacie się z nagrania audycji "4 bieg".
ac/ag

Czytaj także

Jesienią warto się zmotywować. Biegaj, ćwicz, ale nie siedź za biurkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Jesienią również, podobnie jak w czasie wakacji, warto dbać o kondycję. Jak trenować, gdy za oknem deszcz i słota? - Kalistenika to zestaw ćwiczeń, które można wykonywać zawsze i wszędzie - opowiada Szymon Żarczyński, trener.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrolowany wybuch złości? Na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 16:00
Wbrew powszechnym opiniom złość jako uczucie nie ma tylko negatywnego wymiaru. Często potrafi mieć kojące, wręcz zbawienne konsekwencje. W "Mamy to" sprawdziliśmy, jak się złościć, by żyć dłużej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imago Maris: niewidomi żeglarze opływają świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 09:00
W Polsce od niemal dekady organizowane są rejsy morskie dla osób niepełnosprawnych. - Każdy żaglowiec ma zupełnie inny zapach. Gdy go poczujesz i zapamiętasz, znaczy to, że jesteś zadomowiony - opowiada niewidoma od urodzenia Monika Dubiel, pasjonatka tej dyscypliny sportu.
rozwiń zwiń