Bieganie zimą. "To nie koniec, ale początek sezonu"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 17:29
- W grudniu zaczynamy już przygotowania do sezonu wiosennego. Potrzebujemy kilku miesięcy regularnego biegania, by móc zrealizować cele, które teraz sobie zakładamy - tłumaczył Mateusz Łękawa, bloger, maratończyk, który przebiegł m.in. 150 km w niewiele ponad 34 godziny.
Audio
  • Zimowy trening - kiedy i w jaki sposób zacząć? I dlaczego warto to zrobić? (4. Bieg/Czwórka)
Piotr Galus i Mateusz Łękawa
Piotr Galus i Mateusz ŁękawaFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Galus Piotr Smolińska Anna Szlendak Anna 1200.jpg
Jak biegać w minusowych temperaturach?

Jak tłumaczył, zimą nie należy rezygnować ze sportu. - Okres roztrenowania, czyli przerwy w treningach, powinien trwać tylko od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od tego, jak męczący był poprzedni sezon. Więc już czas, by wracać do ćwiczeń - tłumaczył gość Piotra Galusa.

Jak podkreślał, najważniejsze jest dokładne rozplanowanie okresu przygotowawczego i wybranie wiosennej imprezy docelowej, do której będziemy trenować. - Jeśli jesteśmy początkujący, zacznijmy od biegów w okolicy naszego miejsca zamieszkania, by nie spędzać dużo czasu w podróży - mówił ekspert. - Bardziej zaawansowanym polecam maratony w Warszawie i Krakowie, bo to największe wiosenne imprezy w naszym kraju, ale także m.in. maraton w Berlinie. Łatwiej biegnie się, gdy mamy wokół siebie wielu innych biegaczy - dodał.

Jak zacząć wracać do formy po okresie jesienno-zimowego roztrenowania i jaką rolę w przygotowaniu do wiosny odgrywa trening na siłowni? O tym, ale także m.in. o pierwszych profesjonalnych butach biegowych w życiu Mateusza Łękawy, w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Mateusz Łękawa (biegacz, autor bloga BlogBiegowy.pl) 

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 10.13

kd/abi

Czytaj także

Jak schudnąć na wiosnę? "Jeść, ćwiczyć i nie powtarzać błędów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 15:00
- Żeby schudnąć trzeba jeść. Regularnie. I ćwiczyć. Najlepiej pod okiem dobrego trenera - przekonują goście "4 biegu". Trenerzy Kasia Bigos i Andrzej Bogdał podpowiadają, jak zadbać o siebie - nie tylko na wiosnę. 
rozwiń zwiń