Trendy fitness 2022. Czego szukamy w sieci, a na co się zapisujemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:05
Mówi się, że nowy rok niesie nowe wyzwania. Tych wyzwań poszukują też miłośnicy fitnessu. Hula hop z obciążeniem, ZUU, fitness z wózkiem, bieganie do tyłu czy beer yoga - to tylko niektóre modne treningi, których poszukujemy w sieci.  
Jakie trendy w fitnessie tropią internauci
Jakie trendy w fitnessie tropią internauciFoto: Shutterstock/ORION PRODUCTION

Piotr Galus przyjrzał się najbardziej popularnym hasłom, wyszukiwanym przez internautów miłośników sportu, dotyczących fitnessu i trendów z nim związanych na 2022 rok. - Za chwilę będę prowadziła zajęcia płaski brzuch - mam nadzieję, że są jeszcze trendy - mówi Ula Żmichowska, trenerka fitnessu. - Mam nadzieję, że to wciąż jest top of the top. Następnie poprowadzę zajęcia choreograficzne i dobry, poczciwy stretching - dodaje. 

Zawsze płaski brzuch

Płaski brzuch to marzenie wielu osób. Z pewnością znajduje się na wielu listach postanowień noworocznych. - Ja zawsze staram się do postanowień noworocznych podchodzić tak: lepiej coś zacząć od połowy miesiąca, od środy i najlepiej nie od stycznia. Postanowienia noworoczne są OK, niech one sobie będą, tylko zaplanujmy je wcześniej i w realnym dla siebie celu - podkreśla rozmówczyni Czwórki. - Zajęcia płaski brzuch to zawsze chodliwe zajęcia, niezależnie od pory roku są na nie chętni. Kolejne miejsce na mojej liście mają brazylijskie pośladki czy krągłe pośladki. Na trzecim miejscu są zajęcia prozdrowotne - choć nie widać ich w trendach internetowych - dodaje. 

W internecie hula hop

Wśród internetowych wyszukiwań na pierwszym miejscu jest jednak hula hop z obciążeniem. - Jak miałam 10 lat, to miałam hula hop, ale z obciążeniem nie próbowałam - mówi instruktorka. - Myślę, że celem tych zajęć może być płaski brzuch. Ja na swoich zajęciach pod tym tytułem staram się połączyć ćwiczenia wydolnościowe, jak i wzmacniające. Dodaję pracę na mięśnie grzbietu, bo to klucz, by brzuch prawidłowo pracował. Powtarzam też, że jak na brzuchu jest sadło, to mięśni nie będzie widać - dodaje. 

Świetnym internetowym trendem wydaje się za to fitness z wózkiem. Zajmuje trzecie miejsce wśród internetowych wyszukiwań. - Wydaje mi się, że to bardzo dobry trend. Mamy, które wychodzą z maluchami na spacer, poszukują rozwiązań dla siebie. Patrząc na dzisiejszą pogodę, myślę, że będą musiały poczekać z tym do wiosny - ocenia gość Czwórki. - Przy wózku możemy zrobić wykroki, odwodzenia, przysiady, możemy zrobić też pompkę - o ile wózek jest stabilny. Możemy także przebiec się z wózkiem - podpowiada. 


Posłuchaj
13:13 czwórka 4 bieg 14.01.2022.mp3 Internetowe trendy fitness na 2022 rok kontra rzeczywistość (4 bieg/Czwórka)

 

Wynalazki kontra zajęcia prozdrowotne 

Internauci zainteresowani są również zajęciami na trapezie, na kole czy na chustach. Instruktorka poleca, by przed takimi ćwiczeniami wzmocnić mięśnie swego ciała. Jest to szczególnie ważne w kontekście pandemii, gdy nasze ciała zostały zamknięte w domach. 

- Po lockdownach na sale treningowe wracamy z problemami. Osoby ćwiczące narzekają na zbyt mocne spięcie karku, osłabienie brzucha i pośladków - wymienia Ula Żmichowska. - Jesteśmy spięci, zestresowani, sfrustrowani. To chyba największy ból tych czasów, a w dodatku to wszystko idzie w ciało - dodaje. 

Ciekawą nowością, być może trendem na 2022 rok jest ZUU. - To forma treningu z wysoką intensywnością, w którym wykorzystujemy ruchy inspirowane zwierzętami - wyjaśnia. - Słyszałam o tym, widziałam to i jestem na tak. Wystarczy spojrzeć na zwierzęta. One nie są zestresowane, są dobrze rozciągnięte, gibkie, nabite mięśniami. Chyba każdy by chciał wyglądać jak gepard albo lew, czy mieć mięśnie jak goryl - dodaje. 

W fitnessie wiele trendów wyznacza Instagram. Ula Żmichowska zwraca uwagę, że jego wpływ na nas nie zawsze jest korzystny, ale zauważa też pozytywne inspiracje, jak ostatnio duży fokus na mięśnie grzbietu, bo to klucz do płaskiego brzucha. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość:  Ula Żmichowska (instruktorka fitness) 

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 16.15

pj

Czytaj także

Pilates. Zrób sobie balet w domu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:00
- Pilates nie tylko działa na nasze ciało, ale także uczy właściwego oddechu, który potrafi "wyciszyć" niepokój. Można go ćwiczyć w domu, więc doskonałe nadaje się na czas kwarantanny - przekonuje intruktorka Anna Podsiedlik-Ciebiera. 
rozwiń zwiń