Co siedzi w głowie sportowca?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 18:38
Zdarza się, że sportowiec amator trenuje jak zawodowiec. Co więc ich odróżnia? A także jakie cele powinniśmy sobie stawiać i jak "gadać" do siebie? 
Audio
  • Piotr Herra i psychologiczne spojrzenie na sport (4 bieg/Czwórka)
Wojciech Herra
Wojciech HerraFoto: Czwórka/Piotr Galus

jakub mauricz 1200.jpg
Dieta bezmięsna w sporcie. Jak to zrobić i czy warto?

- Jest już takie pojęcie "profesjonalny amator" - to bardzo rosnący trend wśród osób uprawiających sport - wyjaśnia Wojciech Herra, psycholog. - Wchodzą one na bardzo duże objętości treningowe, często trenują z trenerem, mają cele startowe, rozwijają się i faktycznie dochodzą do takiego momentu, w którym to, co ich odróżnia od zawodowego sportowca to to, że obok rodziny i sportu mają jeszcze pracę. To takie główne rozróżnienie. U sportowca zawodowca jest dualizm: sport i rodzina, u profesjonalnego amatora: triada - życie zawodowe, sportowe, rodzinne - dodaje. 

Sport może być ucieczką. Gość Czwórki stawia jednak na pozytywne myślenie i nazywa sport "ucieczką do" możliwości zrealizowania swoich celów , udowodnienia czegoś samemu sobie, pokazania tego że jestem w stanie pokonać samego siebie, pokonać swoje ograniczenia.

4 bieg Remigiusz Stachelek Piotr Galus 1200.jpg
Trener radzi: przedwiośnie to dobry czas na poprawę sylwetki i zdrowia

ZOBACZ TAKŻE Aerial joga. Na hamakach i chustach - poćwicz sobie w powietrzu >>>

Niejednokrotnie w sportowych karierach czy amatorskich wyzwaniach zdarzają się niepowodzenia. Wojciech Herra zwraca uwagę na dobrze postawiony cel. - Jeśli celem jest: "schudnąć" to jest to źle postawiony cel, bo jest to cel wynikowy, jest jedynie pochodną aktywności, które powinniśmy podjąć - wyjaśnia gość Czwórki. - Musimy zdefiniować dobry cel, ukierunkowany na schudnięcie. Powinien być on związany z tym, co możemy kontrolować. Tego, czy schudniemy, nie kontrolujemy. Możemy kontrolować swoje zachowania i działania - dodaje. 

W takiej sytuacji zdaniem gościa Piotra Galusa odpowiednim celem będzie zdefiniowanie dziennego bilansu kalorycznego i postanowienie wykonania "tylu i tylu" jednostek treningowych. Wojciech Herra podkreśla, że taki plan powinniśmy rozpisać, codziennie po wykonaniu go, wpisywać słowo "sukces" - to prawdziwie motywuje do dalszego działania. 

Gość Czwórki obala też teorię "wizualizacji celu". Uważa jest demotywująca, podobnie opowiadanie o swoich postanowieniach. - To wywiera na nas presję, stresuje, ale nie motywuje - podkreśla.  


ZOBACZ TAKŻE Rowery stacjonarne wracają do łask >>>

Wojciech Herra daleki jest też od polecania tworzenia "mapy marzeń". - Wielu ludzi marzy o czymś dopiero w momencie realizacji danego marzenia - zwraca uwagę.

Podkreśla, że w sporcie trzeba świadomie podchodzić do możliwości swego organizmu i poziomu wytrenowania. Zwraca uwagę, że złe myśli podczas zawodów obniżają efektywność, a powtórzone w głowie "dasz radę" może sprawić, że "dasz radę".

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Wojciech Herra (psycholog, organizator XI Kongresu Psychologii Sportu, który odbędzie się 7 i 8 marca w Warszawie)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 16.17

pj

Czytaj także

Bikram joga. O medytacji w ruchu i w tropikach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:00
- Tak, jak prysznic jest dla kogoś, kto się wybrudził, tak bikram joga jest dla tych, którzy są pospinani i nierozciągnięci - mówi Marta Hodgdon ze studia bikram jogi w Warszawie. - W wysokiej temperaturze i wilgotności ciało zwiększa swoją elastyczności, a organizm oczyszcza się z toksyn. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dietetyk: nie da się schudnąć wyłącznie na jednej diecie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 16:55
- Zasada jest prosta: nie da się schudnąć będąc cały czas po prostu na jednej diecie. Gdy się odchudzamy, masa ciała spada. Ale wtedy spada też nasz metabolizm. Więc, by nasze działania były wciąż skuteczne, musimy dołożyć do nich więcej ruchu - mówił Michał Wrzosek, dietetyk online.
rozwiń zwiń