Boks. Sport, w którym droga na szczyt staje się sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 13:25
Boks, kickboxing, kung-fu, muay thai, krav maga - sztuki walki są coraz bardziej popularne. - Treningi warto zacząć od boksu. To ogólnorozwojowy sport, po bokserskim treningu można być dobrym w wielu innych dyscyplinach - mówili młodzi bokserzy Oliwia Toborek i Kirill Globenko.
Oliwia Toborek i Kirill Globenko
Oliwia Toborek i Kirill GlobenkoFoto: Piotr Galus/Czwórka

Jak tłumaczyli goście Czwórki Oliwia Toborek i Kirill Globenko, zawodnicy i adepci Warszawskiej Szkoły Boksu, sztuk walki nie ma bez pasji. - Żyjemy tym sportem - podkreślali. I żartowali, że marzenia o byciu gwiazdą internetu można przełożyć na potem. Teraz liczy się sport. - Jeśli masz czas wolny od treningów, to czujesz się niekomfortowo i wiesz, że coś jest nie tak. Jeśli trenujesz, wiesz, że idziesz do przodu, i dzięki temu jesteś spokojny - mówił Kirill Globenko. Jak tłumaczyła Oliwia Toborek, to boks wybiera zawodników, a nie odwrotnie. - Jeśli odnosimy sukcesy, to znaczy, że jesteśmy właściwymi ludzi na właściwym miejscu - podkreślała. Oliwia w tym roku została wicemistrzynią świata w boksie w Stambule. - Sama nie odnajduję się po prostu w innych dziedzinach. W naszym wieku jest dużo elementów rozpraszających: imprez i wyjazdów, ale trzeba skupić się na sporcie - podkreślała w Czwórce. 

Jak wspominała, trafiła do boksu, bo chciała się bić. - Miałam samych braci, więc jako dziecko byłam troszkę chłopczycą. Na początku nie szukałam boksu, próbowałam różnych sztuk, a potem trafiłam do mojego trenera - wspominała. 

Jak opowiadał Kirill Globenko - u niego boks był jedną z rodzinnych tradycji. - Ojciec sam trenował, więc zaprowadził mnie na zajęcia. Byłem drobnym dzieckiem, więc musiałem nauczyć się podstaw samoobrony - opowiadał. - Dziś wciąż boksuję w lekkich wagach, ale dodatkowo przed zawodami musimy zrzucić sporo wagi - tłumaczył. Zawodnik ważył jeszcze niedawno 67 kg, a w zbliżających się mistrzostwach świata wystartuje w wadze do 57 kg. - Najpierw spalam tłuszcz, a potem dzięki treningom zrzucam wodę - tłumaczył. 

Posłuchaj
17:04 czwórka bokserzy_PR4_AAC 2022_10_14-16-18-15.mp3 O boksie "od kuchni" jako sportowej pasji i sposobie na życie opowiadają Oliwia Toborek i Kirill Globenko (4. bieg./Czwórka) 

Jak podkreślali goście Czwórki, boks to nie tylko wyrzeczenia i mordercze treningi, ale także wiele cennych wartości. - Mam niewielkie grono przyjaciół, ale zbudowałam je właśnie dzięki treningom. Cieszę się z tego, z jakimi ludźmi się spotykam, to ważne relacje, które zostają w nas na długo. Przeżycia i wzajemne wsparcie podczas walk łączą bardziej niż zwykłe pójście ze znajomymi na imprezę - tłumaczyła. 

Sprawdź także:

Jako zawodnicy i bokserzy goście Czwórki mogą być motywacją dla innych. - Ale zdarza się, że ludzie zrywają kontakty, bo zamiast imprez wybieramy treningową dyscyplinę, organizację czasu i sportową determinację - mówił Kirill Globenko. - Dużo przyjaźni zanika, bo nie mamy czasu, by go razem spędzać - tłumaczyła Oliwia Toborek. - Niestety, przychodzi moment, w którym trzeba coś wybrać. Ostatecznie staramy się otaczać ludźmi, którzy zamiast nam zazdrościć, potrafią się cieszyć z nami naszymi sukcesami - podkreślała. 

W tym sporcie ważna jest dieta. - Oczywiście nie powinniśmy jeść fast foodów, ale między zawodami, w czasie treningów pozwalam sobie na duże porcje, by mieć siłę na ciężki wysiłek - tłumaczył Kirill Globenko. Jednak, jak oboje podkreślali, teraz jedzą zdrowo, bo przygotowują się do startów - w międzynarodowych mistrzostwach i o trofea w Polsce. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Oliwia Toborek i Kirill Globenko (zawodnicy i adepci Warszawskiej Szkoły Boksu)

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 16.05

kd/kor

Czytaj także

Boks pod krawatem, czyli trening na poziomie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 16:07
Boks to sport, który kojarzy się z chaotycznym biciem, krwią, połamanymi nosami. Okazuje się jednak, że można tę dyscyplinę trenować zupełnie inaczej. - Chodzi przede wszystkim o wyrabianie hartu ducha i pewności siebie - mówi Michał Łagunionok, jeden z twórców "Kursu obrony przed chamstwem".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młodzi mistrzowie". Pomaganie poprzez... walkę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:34
- Przez lata pracowałem wolontaryjnie m.in. dla młodzieży wykluczonej. Tak wtedy, jak i dziś, przyświecała mi idea społecznej odpowiedzialności. To biznes, ale przede wszystkim spłata indywidualnego długu - mówił Grzegorz Sobieszek, trener i zawodnik tajskiego boksu.
rozwiń zwiń