Trening wspinaczkowy. Jak trenować bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:19
Jakie partie mięśni należy wzmacniać, aby dobrze się wspinać? To sprawdzimy w piątkowe popołudnie. 
Jak skutecznie się wspinać?zdjęcie ilustracyjne
Jak skutecznie się wspinać?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak wygląda trening uzupełniający wspinaczy i od czego zacząć przygodę z tym sportem. Na te pytania poszukamy odpowiedzi wraz z ekspertem. Gościem Czwórki będzie Hubert Przytuła, zawodnik i trener wspinaczki. W rozmowie poznamy także różnice pomiędzy wspinaczką na ściance, a wspinaczką górską.

Popularność tego sportu rozpoczęła się na początku XX wieku i początkowo wspinanie w skałach było treningiem przed prawdziwymi górskimi wyzwaniami. Do najpopularniejszych wtedy miejsc należały Dolina Kobylańska i Dolina Bolechowicka niedaleko Krakowa - tam nabierano umiejętności. Dziś wspinaczka to coraz bardziej popularne hobby, świadczyć o tym mogą przepełnione w piątkowe wieczory sale wspinaczkowe. - To pasja, która może nas prowadzić przez życie - podkreślał w rozmowie z Czwórką taternik jaskiniowy Jan Grabowski

- Wspinaczka jest sportem dla każdego - mówił w jednej z archiwalnych rozmów z Czwórką Hubert Przytuła. Można ją uprawiać na zewnątrz, co w dzisiejszych czasach jest dodatkowym atutem. - Za moich czasów zaczynało się od razu od kursów skałkowych, więc osoby, które chciały się wspinać, jechały w teren. Uczono się asekuracji tzw. na wędkach i dolnej. 

Sprawdź także:

Żeby nabrać wprawy przed wyjazdem w teren można się powspinać na ściankach. Tam poziom trudności określają kolory oraz ilość chwytaków i dziurek - im ich więcej tym trasa jest łatwiejsza - najprostsza ma kolor czerwony.

***

Na audycję "4. bieg" zaprosimy w piątek (26.05) po godz. 16.05. Program poprowadzi Piotr Galus.

kd

Czytaj także

Jesteś początkującym biegaczem? Sprawdź, jak skutecznie trenować

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 19:38
- Jeśli dotychczas nie mieliśmy nic wspólnego ze sportem, warto przygodę z bieganiem warto zacząć od dystansu 5 km. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, można wystartować z półmaratonie, ale część trasy pokonać marszobiegiem - mówił Jakub Karasek z magazynu "Bieganie".
rozwiń zwiń