Wyszukiwarka Nekst ułatwi nam życie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:45
- Mamy zupełnie inne technologie i założenia niż w przypadku wyszukiwarek anglojęzycznych, dlatego to będzie naprawdę dobra rzecz - opowiada w Czwórce Jacek Koronacki z PAN, członek zespołu nagrodzonego w konkursie "Eurosymbol Innowacji".
Audio
  • Już niebawem będziemy mogli korzystać z nowej wyszukiwarki internetowej (Czwórka/Europejski Lunch)
Wyszukiwarka Nekst ułatwi nam życie
Foto: Glow Images

- Laureaci konkursu, a mamy rozdzielenie na przykład na innowacje w medycynie czy technice, odznaczają się innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów - wprowadza w temat Marek Klimek, zastępca redaktora naczelnego organizatora konkursu "Eurosymbol Innowacji 2013". - Są to przede wszystkim uczelnie oraz instytuty. Mamy nadzieję, że z czasem ich osiągnięcia zostaną wykorzystane z powodzeniem i korzyścią dla całej gospodarki.
Wśród nagrodzonych projektów znalazł się jeden współfinansowany z funduszy programu "Innowacyjna Gospodarka". Jest to inteligentna wyszukiwarka internetowa "Nekst".
O tym, jak działa, opowiedział w "Europejskim Lunchu" Jacek Koronacki - Dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk: - Ktoś chce wypytać o opony samochodowe, powinien więc otrzymać dokumenty związane tylko z tym. Typowa wyszukiwarka przedstawi wyniki zawierające tylko tę frazę w swoim tekście. Ale można sobie wyobrazić teksty, które są ważne tematycznie związane z tym tematem, które nie mają w temacie słów "opony samochodowe". Nasza wyszukiwarka doskonale zorientuje się, że dany materiał dotyczy opon do auta, a nie chociażby opon mózgowych i błyskawicznie sprosta naszym potrzebom. Mamy zupełnie inne technologie i założenia niż w przypadku wyszukiwarek anglojęzycznych, dlatego to będzie naprawdę dobra rzecz.
Prace nad wyszukiwarką trwają od 2009 roku. Do naszego użytku "Nekst" trafi za kilka miesięcy.
(ac) / (pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwórka pierwsza w radiu, potem w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:20
W cyklu "Spytaj redaktora" sprawdziliśmy jak to się dzieje, że Czwórkę wcześniej słychać w radioodbiorniku niż w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2013 w nowych technologiach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 16:41
Szybki rozwój smartfonów i tabletów zdominował mijający rok w branży IT. Urządzenia mobilne zyskały m. in. lepsze wyświetlacze oraz szybsze procesory i są gotowe na kolejne rewolucje. Ale nie tylko one znalazły się w centrum zainteresowania technologicznych gadżeciarzy. Co jeszcze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologiczne nowinki z Los Angeles i Chin

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:40
W Los Angeles rozpoczęły się targi CES - jedno z ważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. W Chinach cofnięty z kolei zostanie zakaz sprzedaży konsol.
rozwiń zwiń