Nowe przepisy: masz prawo do zapomnienia w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:00
W myśl nowych przepisów unijnych, możemy zażądać od koncernu Google, by niektóre materiały, dotyczące nas, zniknęły z sieci. Już pierwszego dnia funkcjonowania tego prawa usunięcia linków z wyszukiwarki zażądało od koncernu Google 12 tysięcy osób.
Audio
  • Jak sieć zbiera o nas informacje i jak usunąć "niewygodne" dla nas linki z wyszukiwarek? (Czwórka/Europejski Lunch)
W internecie i poza nim jesteś w stanie utrzymywać relacje z najwyżej 150 osobami
W internecie i poza nim jesteś w stanie utrzymywać relacje z najwyżej 150 osobamiFoto: Glow Images/East News

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że obywatele Unii mają prawo domagać się koncernów usunięcia z wyników wyszukiwania stron, które zawierają treści, mogące wpłynąć na nadszarpnięcie ich dobrego imienia. Na reakcję Europejczyków nie trzeba było długo czekać, a jak przyznaje Sebastian Górski z pisma "Komputer świat", odzew przerósł oczekiwania zarówno europejskich włodarzy, jak i samego internetowego giganta.

Zdaniem gościa "Europejskiego Lunchu" wciąż jednak za wcześnie jest, by ocenić skuteczność tego, jak Google radzi sobie z usuwaniem tych linków. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, procedury są długotrwałe i skomplikowane, a usunięcie linka nie jest wcale proste.

Glow
Glow Images/East News

- Postanowienie Trybunału może w pewien sposób naruszać prawo do informacji, zahaczać o cenzurę - przekonuje Górski. - Dlatego ustawodawca zaznaczył, że nowe przepisy dotyczyć będą w głównej mierze informacji, które są nieistotne, albo nieaktualne.

Internet każdego dnia zbiera o nas mnóstwo informacji, a czego czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. O jakie informacje chodzi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Sebastianem Górskim.

(kd/kul)

Czytaj także

Od papieru do chmury - historia nośników danych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:49
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szał hashtagów czyli #poconamteznaki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:35
Robią furorę nie tylko na Twitterze. Wielu internautów używa ich także tam, gdzie zupełnie nie mają one racji bytu, np. w prywatnych rozmowach. Niedawno zadebiutowały także na Facebooku. Mowa o tajemniczych słowach ze znakiem "#", czyli hashtagach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Xbox im nie straszny? Seniorzy wobec nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:33
"W moim wieku już na pewno się nie nauczę" - to opinia dominująca wśród osób starszych, które unikają konfrontacji z komputerem, tabletem, telefonem komórkowym. - To nie wiek jest naszą barierą, ale psychika. Apeluję do wszystkich, by się nie bali, to nic trudniejszego niż pralka, albo pilot od telewizora - mówiła w Jedynce Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, założycielka Uniwersytetu Drugiego Wieku.
rozwiń zwiń