Szał hashtagów czyli #poconamteznaki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:35
Robią furorę nie tylko na Twitterze. Wielu internautów używa ich także tam, gdzie zupełnie nie mają one racji bytu, np. w prywatnych rozmowach. Niedawno zadebiutowały także na Facebooku. Mowa o tajemniczych słowach ze znakiem "#", czyli hashtagach.
Audio
  • Po co są hashtagi i jak ich używać? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Szał hashtagów czyli poconamteznaki
Foto: Glow Images/ East News

- Hashtag to słowo, które ma określać główną tematykę naszej wypowiedzi - tłumaczy dr Leszek Bukowski z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. - We fragmencie informacji, którą pozostawiamy w poście, na przykład na Facebooku, wyróżniamy jedno słowo przy pomocy symbolu "kratki".

Internetowe roboty, przeszukując potem nasze posty, teksty i materiały, zwracają uwagę właśnie na słowa, oznaczone "#". - To też fajna zabawa, dzięki, której łatwo można trafić potem na konkretny wpis -  mówi Marek Konderski, redaktor naczelny "PC Format".

Hashtagi znane są jednak od dawna. Po raz pierwszy użyto ich na długo przed tym, zanim "zalały" nasze posty na Twitterze. - Zdawały egzamin już w komunikatorach IRC - przypomina dr Bukowski.

Tymczasem dziś używane są właściwie wszędzie i przy każdej okazji, m.in. w serwisach Instagram, czy Pinterest. - Jak ludzie się  do czegoś przyzwyczają, zaczynają odruchowo używać tego we wszystkich możliwych mediach społecznościowych – podsumowuje Konderski. - To tak zwane zjawisko dyfuzji informacji. Jeśli bowiem jakiś hashtag jest popularny i często go widzimy, sami zaczniemy go zawierać w informacjach, które publikujemy.

By dowiedzieć się więcej o hashtagach i o tym, jak poprawnie ich używać, posłuchaj całego materiału reporterskiego z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/asz)

Czytaj także

Od papieru do chmury - historia nośników danych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:49
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hejter w sieci już nie taki bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:34
Po precedensowym wyroku, który udało się wywalczyć Romanowi Giertychowi, eksperci zapowiadają: nikt w sieci nie będzie już bezkarny. Każde naruszenie dobra osobistego w internecie może być ścigane na zasadzie cywilnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeczywistość rozszerzona - spójrz na świat pod innym kątem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 07:30
Rzeczywistość rozszerzona łączy dwa światy - rzeczywisty z wygenerowanym komputerowo. Technologia stale się rozwija, a koncerty, które specjalizują się w tej dziedzinie, co i rusz prezentują nam mniej lub bardziej rewolucyjne nowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeden z twórców internetu o globalnej sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:35
W piątkowym "Czwartym Wymiarze" porozmawiamy z Håkonem Wium Liem, jednym z twórców internetu. Sieć kończy właśnie 25 lat.
rozwiń zwiń