Od papieru do chmury - historia nośników danych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:49
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
Od papieru do chmury - historia nośników danych
Foto: Glow Images/East News

Pamieć ludzka niestety jest ograniczona, czasem zawodna i ma tendencję do usuwania zbędnych danych. Ale to własnie było pierwsze "urządzenie", które przechowywało informacje. By uporać się z tymi problemami ludzkość od dawna opracowywała sposoby na archiwizowanie informacji.

W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy, jak na przestrzeni lat zmieniały się nośniki do przechowywania danych.

Pierwszym ważnym nośnikiem danych była karta perforowana - mówi Jan Blinstub - Blomedia - czyli kartka papieru z dziurkami. Ten system działał bardzo długo, choć nie był idealny.

W piątkowe popołudnie dowiemy się ilu kart perforowanych potrzeba by zmieścić 320 gigabajtów i dlaczego płyty CD mają akurat średnicę 12 cm.

Więcej o historii nośników danych, w piątek, 25 października, w "Czwartym Wymiarze" po godzinie 16.00.

Czytaj także

Czwórka pierwsza w radiu, potem w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:20
W cyklu "Spytaj redaktora" sprawdziliśmy jak to się dzieje, że Czwórkę wcześniej słychać w radioodbiorniku niż w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook będzie usuwał drastyczne zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:49
Gromy posypały się na Facebooka, po tym, jak brytyjska telewizja BBC poinformowała, że administratorzy serwisu zezwalają na umieszczanie zdjęć i filmów ze scenami przemocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

King Kong, czyli ósmy cud świata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 19:00
- Historia King Konga jest banalna, ale ponadczasowa. To opowieść o pięknej i bestii oraz cenie jaką bestia musiała zapłacić tylko dlatego, że zakochała się w pięknej. Muszę przyznać że obie wersje, ta pierwsza z 1933 roku i ostatnia z 2005 roku, zawsze mnie wzruszają - mówi Jacek Rokosz z PJWSTK.
rozwiń zwiń