Kobiety komiksem walczą o demokrację

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:30
Warsztat międzykulturowy, warsztaty komiksowe, wydarzenia kulturalne oraz wystawy składają się na interdyscyplinarny projekt "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji", w którym udział wzięły rysowniczki z Polski i Egiptu.
Audio
  • O projekcie "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji" opowiada rysowniczka Beata Sosnowska (Czwórka/Konturówka)
Rysunek autorstwa Beaty Sosnowskiej wspierający akcję Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji
Rysunek autorstwa Beaty Sosnowskiej wspierający akcję "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji"Foto: Beata Sosnowska/mat. organizatora

- Za przedsięwzięcie odpowiadają dziewczyny współpracujące z Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz ze Stowarzyszeniem Arteria. Autorki akcji "Stocznia jest kobietą" postanowiły kontynuować temat zaangażowania kobiet, tym razem na płaszczyźnie sztuki - opowiada Beata Sosnowska, rysowniczka graffiti. - Tak właśnie narodził się pomysł projektu "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji".

Celem inicjatywy było zwrócenie szczególnej uwagi na rolę kobiet w sferze publicznej i społeczeństwie obywatelskim. W ramach spotkań, które w listopadzie odbyły się w Gdańsku, rysowniczki zwiedziły tereny dawnej Stoczni Gdańskiej śladami kobiet strajkujących w 1980 roku oraz wzięły udział w warsztatach komiksowych współprowadzonych przez gościa "Konturówki".

- Pomimo braków w językach obcych, od razu podjęłam decyzję, by wziąć udział w tym projekcie. Zwłaszacza, że chodziło w nim nie o to, żeby dyskutować, tylko rysować i to w słusznej sprawie - tłumaczy Sosnowska. - To było bardzo duże wyzwanie: i dla organizatorów, i dla wykładowców, i dla artystek, ale czas oraz wystawa pokazały, że było warto.

Na powarsztatowej ekspozycji prezentowane są prace – komiksy, rysunki, kolaże oraz formy przestrzenne – 30 artystek. Przeplatają się w nich polskie i egipskie wątki, a to najlepiej pokazuje jak duży wpływ na rysowniczki miała wspólna praca i wymiana doświadczeń. - Wszyscy musieliśmy się zmierzyć ze znajomością historii i z tym, czym dla nas są pojęcia takie jak rewolucja i demokracja - opowiada rysowniczka. - W mojej grupie zachęcałam dziewczyny do opowiedzenia historii swojego kraju przez dzieje kobiet w ich rodzinach. Uważam, że świetnie sobie poradziły.

Do 30 stycznia wystawę "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji" oglądać można w Krakowie. Potem trafi ona do Poznania, Białegostoku i Lublina.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komiks KULTURA

Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fugazi" - muzyczny komiks o klubie-legendzie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:00
Działał niecały rok. To wystarczyło, by zorganizować w nim ponad 300 koncertów, na których zagrały najważniejsze polskie zespoły oraz zagraniczne składy. Klub Fugazi nie istnieje, ale czasy jego świetności przypomniał Marcin Podolec w komiksie "Fugazi Music Club".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Album" to pomnik wystawiony Trustowi. A w nim 25 lat pracy twórczej artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
368 stron wielkiego talentu. Taką imponującą objętość ma "Album", czyli największa jak dotąd monografia polskiego twórcy komiksów - Przemka 'Trusta' Truścińskiego.
rozwiń zwiń