Indonezja to muzułmański kraj wolności religijnej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 13:00
Tanya Valko po raz pierwszy wyjechała do kraju muzułmańskiego w 1984 roku. Od tamtej pory mieszkała 15 lat w Libii, zwiedziła wiele krajów arabskich, osiedliła się też w Arabii Saudyjskiej, którą dziś zmieniła na Indonezję.
Audio
  • Tanya Valko opowiada o Indonezji i innych muzułmańskich krajach, w których mieszkała (Czwórka/Konturówka)
Bali, Indonezja
Bali, IndonezjaFoto: Glow Images

Wybory emigracyjne Tanyi Valko wynikają z jej wykształcenia. Pisarka jest arabistką i orientalistką. Od lat znamy jej książki o krajach arabskich. Gdy przeprowadziła się do Indonezji, zabrała ze sobą bohaterki swoich powieści. "Okruchy raju" to pierwszy tom otwierający sagę azjatycką.

Tanya
Tanya Valko

 

Tanya Valko to pseudonim artystyczny. Pisarka zdecydowała się na niego z dwóch powodów, po pierwsze: nosi dwa imiona i posiada dwa bardzo długie nazwiska nasycone typowo polskimi zlepkami liter. Po drugie ma na swoim koncie historię, która mrozi krew w żyłach. - Zawsze zajmowała się tematami kontrowersyjnymi. W Libii interesowałam się kwestią uwięzienia bułgarskich pielęgniarek, chodziłam na konferencje, przeprowadzałam wywiady. Wtedy otrzymałam pewne ostrzeżenia, pogróżki. Byłam tam z cała rodziną, postanowiłam chronić dzieci, zerwałam kontrakt na książkę - opowiada autorka. - Przestraszyłam się i od tego czasu postanowiłam występować incognito.

Zobacz naszą galerię i poznaj niezwykłe oblicza Indonezji > > >

Po 15 latach w Libii, pobycie w Arabii Saudyjskiej, która okazała się krajem bardzo trudnym do życia dla kobiet, pisarka przeprowadziła się do Indonezji. - To największy kraj muzułmański na świecie, ale islam jest tam bardzo łagodny, bardzo różny od tego arabskiego - opowiada w "Konturówce". - Po ulicach chodzą dziewczyny w kusych sukienkach, malują się. Największą plagą Dżakarty, stolicy i największego miasta tego kraju, są smog i korki, które bardzo utrudniają kobiecie pogodzenie pracy z życiem rodzinnym.

Tanya Valko nie postrzega Indonezji jedynie przez różowe okulary, widzi trudną sytuację kobiet mieszkających na wsiach, dziewczyn, które idą do pracy by pomóc mężom, bo ich pensja starcza jedynie na worek ryżu, butlę oleju i papierosy dla pana domu. Jednak młode Indonezyjki mieszkające w miastach są bardzo podobne do Europejek - stawiają na karierę, edukację, a  małżeństwo i założenie rodziny odsuwają na późniejszy czas.

Przeczytaj też: Indonezja - tu żyje się w zgodzie z naturą

Gość "Konturówki" podkreśla, że Indonezja od lat jest też krajem, w którym dialog religijny odbywa się na bardzo wysokim poziomie, a dom znalazło tam wielu Polaków i polskich katolickich misjonarzy.
(pj, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być pisarzem? Zadebiutuj w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:30
- W roli pisarza zadebiutowałem przez przypadek. Dlatego wiem, że nie jest to niemożliwe - mówi Jacek Sobczyński. Jego powieść "Nie rozumiemy się bez słów" właśnie trafiła do księgarń, a to, zdaniem autora, najlepszy na dowód, że talent i odrobina szczęścia wystarczą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert - figlarny palacz

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:22
Mówiło się, że jest poważnym, dostojnym mężczyzną, który nigdy się nie uśmiecha. Tymczasem prawda o Zbigniewie Herbercie jest inna. - Jego duch był nieprawdopodobnie figlarny - przekonuje pisarka Joanna Siedlecka.
rozwiń zwiń