Warto pomagać, ale trzeba to robić mądrze

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 17:05
Magdalena Chodownik jeździ po całym świecie od niemal 10 lat. Stara się pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Bierze udział w akcjach humanitarnych i organizuje swoje kampanie. - Zamiast dawać głodującym miskę ryżu, trzeba nauczyć ich samodzielności - mówi w studiu gość "Konturówki".
Audio
  • Czy praca humanitarna jest niebezpieczna? Od czego zacząć niesienie pomocy i co daje ta pasja? O swoich doświadczeniach z pracy w Tajlandii, Mołdawii i Francji opowiada Magdalena Chodownik (Czwórka/Konturówka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wikimedia.commons/fot.Frank Douwes

- Dotychczas trafiałam do miejsc na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji - opowiada gość Czwórki. - Za każdym razem wszystko wyglądało inaczej, bo oprócz niesienia pomocy trzeba przecież uczyć się, pracować, zarabiać pieniądze.

Zaczęło się od tego, że Chodownik przyłączyła się do jednej z akcji fundacji UNICEF, organizowanej we Francji. Potem wyjechała już do krajów, w których kultura odbiega od naszej, europejskiej. - W Tajlandii musiałam pracować i uczyć się, więc nie mogłam pozwolić sobie na "sztywne" godziny, ktore mogłabym spędzać pomagając innym - wspomina Chodownik. - Mieszkałam jednak pod Bangkokiem, w biednej muzułmańskiej dzielnicy, a ponieważ tajskie szkoły są bardzo drogie, zorganizowałam dla dzieciaków z sąsiedztwa lekcje języka angielskiego.

Jak przyznaje gość "Konturówki" warto pomagać, jednak trzeba to robić mądrze. Zwłaszcza, że często nasze działania, jesli przeprowadzimy je prawidłowo, przynoszą bezpośrednie, wymierne rezultaty. - Bo nie wystarczy dać głodującym miski ryżu - mówi metaforycznie gość Czwórki. - Za dwie godziny ci ludzie znowu będą głodni. Trzeba nauczyć ich, jak mogą samodzielnie się rozwijać.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże

Czytaj także

Paweł Smoleński: Zakopane jest jak puszka z sardynkami

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 12:19
Autorzy książki "Kruca fuks. Alfabet góralski" z Podhalem związani są od lat. W tatrzańskie tajemnice uporządkowane alfabetycznie wprowadzają tych, którzy chcą poznać Tatry i ich Tatry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja - tu żyje się w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
Na indonezyjskie wyspy Mentawai bardzo trudno się dostać. Na miejscu czeka nas dżungla i błoto, a także rdzenni mieszkańcy, którzy każdego dnia żyją w zgodzie z rytmem, wyznaczonym przez naturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartek Sabela: wróciłem do Uzbekistanu, żeby zrobić film o morzu, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 12:30
Kiedyś czwarte największe jezioro na świecie, dziś jałowa pustynia, która ciągnie się aż po horyzont. Jezioro Aralskie znikało z powierzchni ziemi przez 40 lat. Bartek Sabela i Mira Suchowiejko postanowili nakręcić o nim film.
rozwiń zwiń