Pieniądze rządzą światem? "Nie da się bez nich żyć, ale warto próbować"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 08:00
- Nie da się żyć bez pieniędzy - mówi stanowczo Olga, która jakiś czas temu porzuciła stałą pracę na rzecz życia "na własną rękę". - Ale można starać się ograniczyć używanie tego środka płatniczego do minimum. I radzić sobie bez etatu, czy ubezpieczenia zdrowotnego. To kwestia podejścia do życia.
Audio
  • Jak żyć bez pieniędzy? - rozmowa z Olgą, która stara się mieć ich jak najmniej (Czwórka/Konturówka)
  • "Życie bez pieniędzy byłoby trudne" - sonda wśród słuchaczy (Czwórka/Konturówka)
Pieniądze rządzą światem? Nie da się bez nich żyć, ale warto próbować
Foto: Glow Images/East News

Jeszcze kilka lat temu pracowała w korporacji, dobrze zarabiała. Potem rozstała się ze swoją firmą i postanowiła odpocząć od takiego szybkiego, intensywnego trybu życia. - Okazało się, że im więcej człowiek ma czasu, tym mniej potrzebuje pieniędzy. Można na przykład wówczas ugotować w domu obiad i przyoszczędzić na jedzeniu "na mieście" - mówi w Czwórce Olga, jedna z administratorek  strony "Graty z chaty".

Jej zdaniem życie bez pieniędzy to życie "za szafą". I choć na co dzień zarabia, "po godzinach" stara się nie korzystać z pieniędzy. - W mieście nie da się bez nich żyć, dużo łatwiej jest na wsiach, gdzie można uprawiać własny ogródek i gdzie nie płaci się za mieszkanie. Wydaje mi się więc, że to pewien rodzaj odwagi: powiedzieć sobie "dam radę bez stałego zatrudnienia, pensji, ubezpieczenia zdrowotnego, a także rozwoju zawodowego" - tłumaczy gość "Konturówki".

Bo, jak mówi Olga, da się zdobyć jedzenie, nie kupując go. - Na przykład freeganie znajdują produkty spożywcze w śmietnikach, do których właściciele sklepów wyrzucają to, czego nie udało im się sprzedać - mówi gość Czwórki.

Słuchacze są jednak zdania, że życie bez pieniędzy jest bardzo trudne. Za trudne. - Wszystko kosztuje, nic nie da się zrobić w życiu bez pieniędzy - podsumowuje słuchacz. - Można wówczas jedynie marzyć - dodaje słuchaczka. - Człowiek musi gdzieś mieszkać, w coś się ubrać i coś jeść - wtóruje jej inna. - Gdyby nie było pieniędzy, musielibyśmy się cofnąć, powrócić do czasów handlu wymiennego.

Czytaj także: Do oszczędzania zmusza Polaków strach <<<

Zdaniem Olgi jednak ludzi wybierających minimalizm jest coraz więcej. - To jest krzepiące, ale nie chcę nikogo zachęcać do zmiany trybu życia - mówi Olga. - To kwestia hierarchii wartości. Niektórzy mogą stawiać w rankingu swoich potrzeb luksusowy samochód i duże mieszkanie wysoko, a ja tych rzeczy nie potrzebuję.

Nie chodzi jednak o to, by niczego nie mieć. - Ważne jest, że mam dystans do przedmiotów, które posiadam - mówi Olga. - Na razie są one u mnie, ale w każdej chwili mogę je komuś oddać.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczciwy jak Polak? "Każdy z nas ma swoją własną etykę"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:00
Nastolatek oddał znaleziony portfel wraz z zawartością – 20 tys. zł. Motorniczy w stołecznym metrze zwrócił pewnej staruszce torebkę. Czy takie zachowanie to norma? Niestety okazuje się, że nie zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć na planecie Korporacja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:47
"Planeta Korporacja - Jak przetrwać, zrobić karierę i zostać Prezesem" to poradnik który właśnie się ukazał. W Czwórce porozmawiamy z autorem książki, Maciejem Balcerzakiem, wieloletnim menadżer i dyrektorem w licznych korporacjach.
rozwiń zwiń