Elektrownia Battersea - pamiątka industrialnej przeszłości Londynu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
W albumie "Animals" zespołu Pink Floyd z 1977 roku wartością samą w sobie jest… okładka, która ikoną pop-kultury uczyniła dzieło architektury industrialnej – imponującą elektrownię Battersea. Ale to nie jedyny zabytek, który przyciąga turystów do Londynu.
Audio
  • Tessa Sujka-Mciver o postrindustrialnym obliczu Londynu (4 do 4/Czwórka)
  • Historia elektrowni Battersea (4 do 4/Czwórka)
  • Postindustrialne pamiątki w Polsce (4 do 4/Czwórka)
Kominy elektrowni Battersea królują nad Londynem
Kominy elektrowni Battersea królują nad LondynemFoto: wikimedia.commons.org/aut.Alexis Díaz Martín

wikimedia.commons.org/aut.Alan
wikimedia.commons.org/aut.Alan Murray-Rust

- Światowa rewolucja industrialna rozpoczęła się w Londynie – opowiada w Czwórce Tessa Sujka-Mciver, która Londyn zna od podszewki. - Wszystko działo się zwłaszcza w dzielnicy East End, gdzie wcześniej była przestępczość, ubóstwo, choroby i mnóstwo imigrantów żyjących w bardzo niefajnych warunkach. Po rewolucji powstały tam fabryki, które dały tym ludziom pracę. Poziom życia się podniósł, a dzielnica odżyła.  

Jednak często tam, gdzie niegdyś stały dymiące kominy, dziś spacerują wycieczki. Do szybów kopalni nie zjeżdżają już górnicy, a pomiędzy kompresorami, plątaniną rur i skomplikowaną maszynerią w fabrykach ciężko spotkać robotników.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie!

Wybudowana w latach 40. I 50. ubiegłego stulecia elektrownia Battersea to jednak wciąż największa budowla z cegły w Europie. Ma 170 m wysokości i 160 m szerokości, zakończona jest czterema kominami, każdy o wysokości 103 m. Nie działa od 1983 r., ale wciąż pozostaje jednym z symboli Wielkiej Brytanii.

Ale Londyn słynie z wielu postindustrialnych gmachów i miejsc, które pobudzają wyobraźnię turystów. By dowiedzieć się więcej m.in. o nieznanych zakamarkach dzielnicy East End posłuchaj nagrania rozmowy z Tessą Sujką-Mciver, oraz materiału reporterskiego Beaty Kwiatkowskiej a audycji "4 do 4".

(kd/czwórka)

Czytaj także

Filipiny - przyroda i wiszący cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 18:10
Ten wyspiarski kraj do niedawna by jedynym chrześcijańskim krajem w Azji. Religia katolicka na Filipinach sprawia, że ci Azjaci wydają się bliżsi Europejczykom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daleka egzotyka Australii - tam wszystko stoi na głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- Eukaliptusy są podobne do naszej wierzby, ale to, co zadziwia to różnobarwne ptaki kryjące się w ich liściach - mówi Liliana Trzpil, która do Australii pojechała by zobaczyć całkowite zaćmienie słońca.
rozwiń zwiń