Mindfulness. Jak budować swoją życiową świadomość?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 12:46
- Trzeba się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć temu, co właściwie się dzieje w naszym życiu. Świadome życie daje więcej radości - mówiła w Czwórce Emilia Kędziorek z Polskiego Instytut Mindfulness.
Audio
  • Czym jest mindfulness i jak może pomóc nam w życiu? Rozmowa z Emilią Kędziorek (Dzień Kobiet/Czwórka)
W programie Dzień Kobiet dowiedzieliśmy się, na czym polega trening mindfulness, ale także, czemu nie powinny go przeprowadzać osoby chore m.in. na depresję.
W programie "Dzień Kobiet" dowiedzieliśmy się, na czym polega trening mindfulness, ale także, czemu nie powinny go przeprowadzać osoby chore m.in. na depresję.Foto: Glow Images/East News

- Mindfulness to "uważna obecność". Oznacza postawę polegającą na dostrzeganiu tego, co dzieje się we mnie i wokół mnie - mówi Emilia Kędziorek z Polskiego Instytut Mindfulness. Jak przyznaje, dzięki takiemu sposobowi myślenia możemy być w życiu nie tylko bardziej zrelaksowani, ale także świadomi. Jej zdaniem - wbrew pozorom - nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele w życiu tracimy, wciąż bez opamiętania pędząc naprzód. - W którymś momencie dostrzeżemy, że życie nam ucieka. Przez naszą głowę przepływa ciąg skojarzeń, którego nie kontrolujemy, działamy na "automatycznym pilocie". Warto więc zatrzymać się i docenić smak potraw, zapach powietrza, czy choćby miękkość sierści naszego kota.

Ekspertka opowiadała także o historii mindfullnes i rozwoju tej filozofii życia w Europie i na świecie. Tłumaczyła, jak wygląda trening mindfullness i dlaczego - choć zabiera nam sporo czasu - warto poświęcić mu chwilę.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Katarzyna DydoKarina Terzoni

Gość: Emilia Kędziorek (trenerka z Polskiego Instytut Mindfulness)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 8.00

kd/kul

Czytaj także

Dlaczego boimy się śmierci? Ważne pytania w psychologii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:49
- Waga pytań, które stawiamy sobie w życiu zmienia się wraz z upływającym czasem. To, co było ważne 10-15 lat temu, dziś traci na znaczeniu - mówi psycholog prof. Wiesław Łukaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominika Gwit: długo byłam niewolnikiem własnych założeń

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 10:22
Dziś o swojej hardcore’owej diecie mówi, że była "bardzo ważną lekcją". Schudła, ale za nowy wygląd zapłaciła wysoką cenę. - Cóż, człowiek uczy się całe życie, ale dziś wszystko jest już ze mną ok - mówi Dominika Gwit.
rozwiń zwiń