Mama Muminków nie lubiła dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 08:15
Tove Jansson nie lubiła, gdy nazywano ją mamą Muminków, były momenty, gdy miała ochotę skończyć z tymi trolami. Jej marzeniem było zostać wybitną malarką.
Audio
  • Tove Jansson - mama Muminków, która nie lubiła dzieci (Dzień Kobiet/Czwórka)
Tove Jansson
Tove JanssonFoto: Reino Loppinen/domena publiczna

Tove Jansson niepostrzegała siebie jako twórczyni literatury dziecięcej - była wszechstronnie uzdolniona, rysowała komiksy i pisała książki dla dorosłych, malowała, była też nagradzaną graficzką. Muminki zaś wymyśliła w wieku 30 lat, dla zabawy, jako hobby. A przygoda ta zaczęła się od rysunków. Podczas wizyty w studiu Semafor w 1978 roku, Tove Jansson w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia, Jolantą Wacowską opowiadała, że początkowo muminkowym rysunkom towarzyszyły amatorskie, głupie opowiadania i historyjki.

Niezwykle bogata jest biografia Tove Jansson. Wychowana w artystycznej rodzinie, takie też prowadziła życie. Nosiła spodnie z elementami kociej skóry, rysowała satyryczne obrazki, była wierna swoim lewicowym przekonaniom. Jak traktowała swoich fanów i dlaczego dwa ostatnie tomy przygód Muminków nie są dla dzieci dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Ula Kaczyńska

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 6.27

pj/kul

Czytaj także

Mariusz Czubaj: nie chcę być mroczniejszy od Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 12:00
Jeden z czołowych polskich autorów kryminałów, Mariusz Czubaj, wydał nową książkę pt. "Piąty Beatles". - To rasowy kryminał - mówi autor.
rozwiń zwiń