Moda haute couture wraca na ulice

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:50
- Przez długi czas haute couture to były ubrania, w których chodzono na co dzień. Potem projektanci zamienili wielkie krawiectwo w spektakularne widowisko, a teraz znów wraca ono do korzeni - mówi Piotr Szaradowski, autor książki "Francja Elegancja. Z historii haute couture".
Audio
  • Haute couture o historii wielkiego krawiectwa, które wychodzi na ulice (Dzień Kobiet/Czwórka)
Kolekcję haute couture na jesieńzimę 201617 dla domu mody Valentino zaprojektowali Maria Grazia Chiuri i Pier Paolo Piccioli
Kolekcję haute couture na jesień/zimę 2016/17 dla domu mody Valentino zaprojektowali Maria Grazia Chiuri i Pier Paolo Piccioli Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Termin, który dziś kojarzy się ze światem wielkiego krawiectwa, miał wiele wspólnego… ze średniowiecznymi cechami. - Haute couture zrodziło się z tego, że kilka domów mody we Francji chciało podkreślić swój prestiż i wyjątkowość. W tej chwili do Izby Mody należy 9 domów, każdy z nich musi mieć atelier we Francji oraz ręcznie szytą kolekcję - tłumaczy gość Czwórki.

Dr Piotr Szaradowski Po rewolucji lat 60. XX wieku haute couture musiało znaleźć nowy sposób na siebie. Stało się najwyższą półką krawiectwa, nieco jednak oderwaną od najciekawszych trendów.

Dr Piotr Szaradowski wyjaśnia także, w jaki sposób haute couture wpłynęło na emancypację kobiet i zdradza, które domy mody są najważniejsze w tej branży.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Goście: dr Piotr Szaradowski (autor książki "Francja Elegancja. Z historii haute couture")

Data emisji: 4.11.2016

Godzina emisji: 7.18

kul

Czytaj także

Eko-kosmetyki - jak wybrać te najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 16:30
Wizażysta gwiazd Adrian Świderski podpowiada, czym kierować się w wyborze kosmetyków ekologicznych i czy "eko" w nazwie zawsze znaczy to samo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zacznij kochać dizajn. Tylko po co?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 11:40
- Bo dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku dają nam estetyczną przyjemność. Zdobią mieszkanie, a dzięki swej funkcjonalności ułatwiają życie - wyjaśnia Beata Bochińska, autorka książki "Zacznij kochać dizajn".
rozwiń zwiń