Grzegorz Jarzyna przenosi teatr do kina

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 17:00
- Teatr musi być traumatyczny. Kino może być lżejsze, ale nie bez emocji - mówi Grzegorz Jarzyna reżyser spektaklu i filmu "Między nami dobrze jest".
Audio
  • Dlaczego kino manipuluje? Rozmowa z reżyserem Grzegorzem Jarzyną (Czwórka/Hrapkowidz)
Grzegorz Jarzyna od dawna w teatralne realizacje wplata wątki filmowe. Teraz przygotował filmową adaptacje sztuki Między nami dobrze jest
Grzegorz Jarzyna od dawna w teatralne realizacje wplata wątki filmowe. Teraz przygotował filmową adaptacje sztuki "Między nami dobrze jest"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Między nami dobrze jest" to dramat, który specjalnie na zamówienie TR Warszawa napisała Dorota Masłowska. Przedstawienie wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, a teraz przygotował filmową adaptację spektaklu.

- Dokonałem przesunięć znaczeń i akcentów. Przemontowałem opowieść, zastosowałem cięcia - tłumaczy gość Czwórki. - W ten sposób wydźwięk filmowego ujęcia jest nieco inny niż teatralnego. Sygnał jest bardziej optymistyczny niż w teatrze.

Głównymi bohaterkami "Między nami dobrze jest" są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). - To jest abstrakcyjny tekst, ale mocno zakorzeniony w rzeczywistości - mówi Jarzyna. - Jednak w odróżnieniu od spektaklu, w filmie udało mi się przekazać nadzieję, że mamy jeszcze energię, by wyzwolić się z polskiego kotła.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość : reżyser Grzegorz Jarzyna

Data emisji: 8.01.2015

Godzina emisji: 19.00

(kul/ag)

Czytaj także

"Interstellar" wciąga widza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 19:00
W kinach można już obejrzeć hitową produkcję Christophera Nolana "Interstellar". Część krytyków porównuje ten film do kultowej "Odysei kosmicznej". Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obce Ciało" Zanussiego jak socjalistyczna propaganda

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 08:45
W kinach można oglądać najnowszy film Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało". Nie jest to, według Błażeja Hrapkowicza, propozycja godna uwagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa magia zadziałała w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 16:00
Krytycy są zgodni - to był bardzo dobry rok dla kinomanów. Produkcji, o których będziemy jeszcze długo pamiętać, było w ostatnich miesiącach bez liku.
rozwiń zwiń